Son Dakika
Arab Health Fuarı'nda Türk medikal sektörüne büyük ilgi

Arab Health Fuarı’nda Türk medikal sektörüne büyük ilgi

Pandemi ile birlikte önemi daha çok anlaşılan medikal, ilaç ve tıbbi cihaz sektörlerine yönelik Orta Doğu’nun en büyük medikal fuarı olan Arab Health 2021, 21-24 Haziran tarihlerinde Dubai’de gerçekleştirildi. Bu yıl 46’ıncısı düzenlenen ve milli katılım organizasyonu ikinci kez İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından gerçekleştirilen Arab Health 2021 fuarına Türkiye’den 76 firma katıldı. Fuarda Türk ürünleri ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

 

21-24 Haziran 2021 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde düzenlenen Arab Health 2021 fuarı, dünyanın birçok ülkesinden profesyonel satınalmacılar ve ziyaretçilerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Geçen yıl Ocak ayında düzenlenen fuar, bu yıl pandemi sebebiyle Haziran ayına ertelenmişti. İKMİB’in ikinci defa milli katılım organizasyonunu yürüttüğü fuara, 28 firma milli katılım gösterirken, 48 Türk firması da bireysel katılım sağladı. Medikal, ilaç ve sağlık turizmine yönelik MENA bölgesinin en büyük medikal fuarı olan Arab Health’e katılan Türk firmaları yoğun ilgiyle karşılandı.

 

Fuara katılan Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Tunçer, T.C. Dubai Başkonsolosu Mustafa İlker Kılıç, Ticaret Ataşeleri ile TİM Delegesi ve İKMİB İlaç Komitesi Başkanı Orhan Mutlu Topal Türk firmaları ziyaret ederek başarı dileklerini iletti. Medikal ve ilaç sektöründe faaliyet gösteren toplam 76 Türk firmasının yer aldığı fuarda, sarf malzemeleri, medikal malzeme ve cihazlar, OTC ürünleri ile dezenfektan, maske, kişisel koruyucu ekipmanlar gibi COVID-19 sebebiyle önemi gittikçe artan ürünler de sergilendi.

 

Adil Pelister: “Medikal malzeme ihracatı 2020 yılında yüzde 50’ye yakın arttı”

Pandemi ile mücadelede gereksinim duyulan ve önemi daha çok anlaşılan medikal malzeme ihracatının 2020 yılında yüzde 50’ye yakın bir artışla 1,3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Medikal malzeme ihracatımız her geçen yıl artıyor. 2021 yılında da bu ürün grubumuzun ihracatının artacağını öngörüyoruz. İKMİB olarak geçen yıl, pandemi öncesinde Ocak ayında fuara milli katılım organizasyonumuzu yapmıştık. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdik. Medikal sektöründe Türk firmalarımızın gücünü bir kez daha bu önemli fuarda göstermesi önemli potansiyel iş birliklerinin de başlangıcı olacaktır” dedi.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Kimya girişimleri için İKMİB ve fonbulucu güçlerini birleştirdi!

Kimya girişimleri için İKMİB ve fonbulucu güçlerini birleştirdi!

Türkiye’de Paya Dayalı Kitle Fonlamasını hayata geçiren ilk platform olan fonbulucu, İstanbul Kimyevi Maddeler ve …