Son Dakika
1,5 milyar kişiye mevcut yaklaşımların maliyetinin çok altında, uygun fiyatlı iki yeni kanser tedavisi

1,5 milyar kişiye mevcut yaklaşımların maliyetinin çok altında, uygun fiyatlı iki yeni kanser tedavisi

  • Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri tedavisinin Faz III çalışmalarında pozitif veriler ortaya koyan iki ürün adayı, mevcut geleneksel yaklaşımların çok altında maliyetlerle tedavi imkanı sunabilir.
  • EQRx; yeni ilaçlar geliştirmeye, bunları daha düşük fiyatlarla sunmaya ve toplumun en büyük sağlık hizmetleri sorunlarından birinin üstesinden gelmek için ilaçları yeniden tasarlamaya kararlı bir şirkettir.
  • 2020 yılında kurulan Abdul Latif Jameel Health, modern tıbbi hizmetlere erişimde devam eden küresel eşitsizliğe bir yanıt olarak ortaya çıkmıştır ve dünyanın daha az gelişmiş bölgelerinde sağlık hizmetlerine katılımı hızlandırmaya odaklanır.

 

Farklı alanlarda faaliyet gösteren uluslararası aile şirketi Abdul Latif Jameelin bir parçası olan Abdul Latif Jameel Health, önemli ilaçlar geliştirip bunları çok daha düşük fiyatlarla hastalara sunmaya kendini adamış yeni nesil bir ilaç şirketi olan EQRx ile birlikte Orta Doğu, Afrika ve Türkiye genelindeki milyonlarca insan için uygun fiyatlı iki yeni akciğer kanseri tedavisinin piyasaya sürülmesi amacıyla yeni bir stratejik iş birliğine girmiştir.

 

Biri epidermal büyüme faktörü reseptörü (Epidermal Growth Factor Receptor, EGFR) inhibitörü ve diğeri anti-PD-L1 antikoru olan bu iki onkoloji programı, ilerlemiş küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (Non-Small Cell Lung Cancer, NSCLC) hastalarının tedavisi için umut verici Faz 3 verileri ortaya koymuştur.

 

Bu tedaviler, mevcut geleneksel yaklaşımların çok altında maliyetlerle tedavi imkanı sunabilir.

 

Bu yeni stratejik iş birliği ile Abdul Latif Jameel Health, bu ilaçları Orta Doğu bölgesi, Türkiye ve tüm Afrika genelindeki seçili pazarlarda piyasaya sürecek ve ileri evre NSCLC hastası olan binlerce kişi için uygun fiyatlı tedavilere erişim imkanı sağlayacaktır.

 

Abdul Latif Jameel Health İcra Kurulu Başkanı Akram Bouchenaki, “Geçerli yöntemleri alt üst ederek ve tüm dünyadaki sağlık hizmetlerine katılımı hızlandırmak üzere çalışarak mevcut sağlık hizmetleri manzarasını iyileştirme yöntemlerini yeniden tasarlayan tıp yenilikçileri ile iş birliği yapma, onlara kaynak ve fon sağlama misyonumuzun ilerleyişine paralel olarak bu anlaşma vuku bulmuştur.” açıklamasında bulunmuştur. 

 

“Bu durumu değiştirmek, EQRx ile ortak misyonumuzdur ve Jameel Ailesinin değerleri ile uyumlu bir misyondur.”

 

EQRx İcra Kurulu Başkanı Melanie Nallicheri ise “Bu stratejik iş birliği; Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’da önde gelen onkoloji programlarımızın ticari erişimini arttırmayı ve milyonlarca insana uygun fiyatlı yeni kanser tedavilerine erişim sağlamayı amaçlamaktadır. 

Küresel olarak yenilikçi ilaçlara sürdürülebilir erişim imkanları sağlamak için çalışmaya devam ederken geniş bir alana yayılan bu bölgede, ticarileştirmede kapsamlı bir uzmanlığa sahip olan Abdul Latif Jameel Health ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz.” sözleriyle iş birliğine ilişkin düşüncelerini dile getirmiştir.

 

Abdul Latif Jameel Health, Jameel Ailesinin küresel yatırım kolu JIMCO’nun bir parçası olup yaşam bilimleri alanları için özel olarak tahsis edilmiş olan JIMCO Yaşam Bilimleri Fonu aracılığıyla EQRx’in önceki finansman turlarında yer aldığını da teyit etmiştir.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Ashoka ağına, Türkiye’den dört yeni isim seçildi

Ashoka ağına, Türkiye’den dört yeni isim seçildi

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik platformu Ashoka, küresel Ashoka Fellowship Ağı’na katılan dört …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir