Son Dakika
Vaillant’ın Küçük Akbabaları Koruma Projesi altıncı yılında farkındalık ve biyoçeşitlilik çalışmaları ile devam ediyor

Vaillant’ın Küçük Akbabaları Koruma Projesi altıncı yılında farkındalık ve biyoçeşitlilik çalışmaları ile devam ediyor

Vaillant Türkiye, Doğa Derneği iş birliğinde 2015’ten bu yana yürüttüğü Küçük Akbabaları Koruma Projesi ile nesli tehlike altında olan küçük akbaba türünü, tehlikelere karşı koruma ve farkındalık çalışmalarına devam ediyor. Projenin 2021 çalışmaları kapsamında yılın ilk üç ayında Mersin’de bölge belediyeleri ile küçük akbabaların tanınması ve korunmasına yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Projede bu yıl odaklanılan alanlardan biri olan biyoçeşitlilik çalışmalarıyla ise ekosistemin sağlıklı işleyişinin göstergelerinden olan küçük akbabaların dünyamızın devamlılığındaki rolü konusunda bilinç aşılamak hedefleniyor.

Doğanın korunması konusunda farkındalık yaratmayı ve bu konudaki bilinci artırmayı hedefleyen Vaillant Türkiye, Doğa Derneği iş birliğinde 2015 yılında hayata geçirdiği Küçük Akbabaları Koruma Projesi kapsamındaki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 2020 yılında 268 küçük akbabanın tespit edildiği proje kapsamındaki çalışmalar bu yıl Mersin’de gerçekleştiriliyor. Küçük akbaba neslinin yok olmasını önlemek amacıyla gerçekleştirilen koruma ve sayım çalışmalarının ötesine geçen proje, farkındalık çalışmaları ile küçük akbabaların toplum tarafından tanınmasına katkıda bulunuyor.

Proje kapsamında yılın ilk üç ayında bölge belediyeleri ziyaret edilerek küçük akbabaların tanınması ve korunmasına yönelik görüş alışverişinde bulunulurken, Mersin Kadın Kooperatifi ile iş birliği yapılarak hediyelik süs eşyaları üretimi planlandı. Mersin konar göçerleri ile bölgenin biyoçeşitliliği hakkında ortak çalışmaların hayata geçirildiği projede, bilimsel çalışmalarda ve yaban hayatı gözlemlerinde kullanılan fotokapanların kullanımı konusunda konar göçer çobanlara eğitim verildi.

“Kitleleri bilinçlendirmek projenin en önemli unsurlarından”

Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol Kayaoğlu, Küçük Akbabaları Koruma Projesi’nin, çalışmaların gerçekleştirildiği bölgelerdeki halkın ve konar göçerlerin sahiplenmesi sonucunda altıncı yılına girdiğini söyledi. Kayaoğlu, “Ülkemize göçleri başlayan küçük akbabalar, Türkiye’de korunuyor ve sahipleniliyor. Kurulan çoban ağı ve konar göçerler sayesinde 2021 yılında da pandemiye rağmen küçük akbabaları yakından takip etmeye; yuva sayımlarının yanı sıra olası tehlikelere karşı koruma projelerine devam ediyoruz.  Küçük Akbabaları Koruma Projesi’nin en önemli unsurlarından biri de nesli tükenme tehlikesi altında olan küçük akbabalar konusunda kitlelerin bilinçlendirilmesi ve farkındalık yaratılması. Ayrıca bu yıl odaklandığımız alanlardan biri de biyoçeşitlilik. Küçük akbabalar bulundukları alandaki doğanın sağlıklı işleyişinin göstergesi olan türlerden biri. Ekolojik dengenin sağlanmasında da oldukça önemli bir role sahipler. Bu doğrultuda bölge halklarının desteği ile küçük akbabaların dünyamızın devamlılığındaki rolü konusunda bilinç aşılamayı sürdürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“Çalışmalarımızın nihai amaçlarından biri biyoçeşitliliği korumak”

Doğa Derneği Genel Koordinatörü Serdar Özuslu yılın ilk üç ayında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, Bolkar Dağları’nda konar göçer kültürün halen devam ettiği geleneksel ve kadim yaşam şekillerini araştırmaya devam ettiklerini dile getirdi. Özuslu, “Konar göçer yaşam şeklinde en önemli zaman ve takvimin doğanın kendi olayları olduğunu, özellikle gündelik ve dönemsel yaşamlarını buna göre uygulamaya devam ettiklerini fark ettik. Konar göçerler bu yıl Mayıs ortası gibi farklı alanlarda göçe başlamış olacaklar. Çalışmalarımızın nihai amaçlarından biri, bölgemizdeki konar göçerler ile beraber biyoçeşitliliği korumak ve sahip çıkmak.Bunun için en önemlisi anlamak ve beraber çalışma yollarını bulmak.  Öte yandan bu dönemde farkındalık çalışmalarımız kapsamında öğrenci ve öğretmenlerle online olarak toplanarak küçük akbaba ve diğer göçmen kuşlar hakkında bilgi aktarımında bulunmaya devam ettik” ifadelerini kullandı.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Vaillant’ın 700 kat daha çevreci ısı pompası aroTHERM plus’a “En İyi Isı Pompası” Ödülü

Vaillant’ın 700 kat daha çevreci ısı pompası aroTHERM plus’a “En İyi Isı Pompası” Ödülü

Daha yaşanabilir bir dünya için kaynaklarının büyük bölümünü sürdürülebilirliğe ayıran Vaillant’ın, bu doğrultuda geliştirdiği ısı …