Son Dakika
Türkiye Tasarım Vakfı Finlandiya Temelli “Arkki’’ Eğitimlerine Türkiye'de başlıyor

Türkiye Tasarım Vakfı Finlandiya Temelli “Arkki’’ Eğitimlerine Türkiye’de başlıyor

Türkiye Tasarım Vakfı, Finlandiya temelli “Arkki” eğitim programlarını Finlandiya büyükelçisi Ari Mäki’nin katılımıyla Kuzguncuk İskelesi’nde gerçekleştirdiği lansman ile tanıttı.

 

Finlandiya temelli “Arkki” eğitim programlarına 7 Temmuz itibariyle “Yeniden Bauhaus” atölyeleriyle başlayan Türkiye Tasarım Vakfı, Kuzguncuk İskelesi’nde gerçekleştirdiği lansman ile katılımcılara Arkki’nin çocukların potansiyellerini keşfetmelerine, geleceğin yaratıcı liderleri olmalarına ve insanlığın gördüğü karmaşık sorunları çözmelerine nasıl yardımcı olduğunu aktardı.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu yaptığı açılış konuşmasında ‘’ Türkiye Tasarım Vakfı olarak, son yıllarda farklı yaş gruplarından çocuklarla gerçekleştirdiğimiz atölyeler sayesinde eleştirel ve yaratıcı düşünmede tasarımın iyi bir yol gösterici olduğuna işaret ediyoruz. Buradaki temel amaçlarımız çocukların özgün metotlarla kendilerini ifade etmelerini sağlamak, potansiyellerini keşfetmeleri konusunda onları motive etmek, hayal güçlerini kullanabilecekleri bir ortam hazırlamak ve tasarım bakış açısı ile çevrelerini algılamalarını sağlamaktır.

 

Bu amaçlar doğrultusunda, Finlandiya kökenli tasarım okulu Arkki ile bir işbirliğine imza attık. Çocukların tasarım becerilerinin geliştirilmesi için yaratıcılık, tasarım odaklı ve yenilikçi düşünebilme gibi alanlarda 28 yıldır çalışmalar yürüten Arkki, bu tecrübe ve birikimini Türkiye Tasarım Vakfı işbirliğiyle ülkemizdeki çocuklarla paylaşma fırsatı buluyor. Arkki Türkiye kapsamında yapılacak tüm faaliyetlerin ülkemizdeki eğitim ortamı için örnek oluşturacağına inanıyoruz ve Türkiye Tasarım Vakfı olarak tasarımın etkisini toplumun her kesimi için faydalı ve görünür kılma adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu projenin gerçekleşmesi için iş birliği teklifimizi kabul eden Arkki Finlandiya ekibine, bugün aramızda bulunan sayın Finlandiya büyükelçisi Ari Mäki’ye, süreci titizlikle ve hevesle yürüten Arkki Türkiye ekibi ve eğitmenlerine, lansmanımıza katılım gösteren tüm davetlilere vakfımız adına teşekkür ederim. ‘’ dedi.

 

Finlandiya Büyükelçisi Ari Mäki ise şunları aktardı: ‘’ Öncelikle böyle bir etkinlikle konuşma imkanını tanıyan ve bu organizasyonu hayata geçiren ekibe teşekkür etmek istiyorum. Arkki’nin Türkiye’deki faaliyetlerine başladığını görmek beni çok mutlu ediyor, çünkü inanıyorum ki çocuklar gelecekte ne yapmaya karar verirlerse versinler daha yaratıcı olmaya ve problem çözme becerilerine ihtiyaçları var. Keşke benim de çocukluğumda Arkki’nin etkinliklerine katılma fırsatım olsaydı. Türkiye’de Arkki faaliyetlerine olan talebi açıkça görebiliyorum ve daha fazla ilde eğitimlerin başlamasını umuyorum. Bu güzel etkinliği düzenlediğiniz için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Pandemi sebebiyle birçok kez sanal olarak etkinliklere katıldıktan sonra, fiziksel olarak burada sizinle birlikte olmak çok güzeldi. Arkki’nin Türkiye’deki sürecini büyük bir ilgiyle takip edeceğim.’’

 

Arkki’nin yaratıcı eğitim müfredatı, 10’ar projeden oluşan ve yaş farklılıkları göz önünde bulundurulan 15 adet modülden oluşuyor. Yaratıcı eğitim modüllerine ek olarak Arkki, geniş bir atölye yelpazesi sunuyor. Atölye çalışmaları, yaratıcı ve uygulamalı bir öğrenme süreci sunarak çocukların ve gençlerin tasarım odaklı düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesine katkı sağlıyor.

 

Yaz Boyunca ‘Yeniden Bauhaus’ Atölyeleri

20. yüzyılda mimari, tasarım, sanat alanlarında yeni akımlar yaratmış bir okul olan Bauhaus akımından esinlenerek  Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan “Yeniden Bauhaus” (New European Bauhaus) projesi Arkki aracılığıyla çocuklarla buluşuyor. Arkki geliştirilen bu vizyonda çocukların da seslerinin duyulmasını sağlamak için bu çağrıya katılıyor ve çocukları gelecekte güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir yaşam için yenilikçi çözümler üretmeye davet ediyor. Bu vesileyle Türkiye’den çocuklar, geleceğin şehirlerini hayal ederek Avrupa’nın gelecek vizyonuna katkıda bulunacaklar.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.