Son Dakika
Gastronomi Profesyolleri Rize'de Buluşuyor

Gastronomi Profesyolleri Rize’de Buluşuyor

Zengin gastronomi mutfağı, yemyeşil yaylaları, doğal zenginlikleri, tarihi kaleleri, evleri, şelaleleri ve yemeklerinin yanı sıra geniş kültürel çeşitliliği ile ülkemizin her geçen gün daha da yükselen değerlerinden olan Rize’de 1-3 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan GastroRize günleri için geri sayım başladı.

 

Gastronomi dünyasının önemli isimlerini buluşturacak, Türkiye’nin en iyi şeflerinin görkemli gastro tanıtımı renk katacak ve Türkiye’nin balıkçılık guruları ziyaretçilere eşsiz bilgiler sunacak. Ayrıca Rize’nin biyo-çeşitliliği, çayı ve tarımı, yerel pazarları, geleneksel lokantaları, çiftçileri, balıkçıları, tarihi özellikleri ve hasat zamanı faaliyetleri de günlerde yer bulacak.

 

HAYRAN BIRAKACAK LEZZETLER

 

19 Haziran Cumartesi günü Rize’de gerçekleşen basın toplantısında yerel basın ile bir araya gelen Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize’nin doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra gastronomi kültürünün de Türkiye ve Dünya için oldukça önemli bir yerde olduğunu ifade ederek şöyle dedi: “Bu yıl ilk defa gerçekleştireceğimiz organizasyonumuzu ilerleyen yıllarda büyüterek daha geniş katılımlı bir festivale çevirmeyi, Rize’nin gastronomi kültürünü çok daha fazla kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz.

 

Türkiye’den ve dünyadan katılım sağlayacak önemli şefler, yatırımcılar ve işletmecilerle beraber gerçekleştireceğimiz etkinliğimizde Rize’nin lokantalarını, saklı kalmış lezzetlerini, yerel ürünlerini, doğal güzelliklerini ve tarihini de yeniden gözler önüne sereceğiz. Ayrıca organizasyon kapsamında gerçekleştireceğimiz konferanslarımızla da Rize’nin hem Türkiye’de hem de dünyada gastronomi ve turizm alanındaki bilinirliğini ve tanınırlığını arttırmayı amaçlamaktayız. ”

 

Lokal ürünlerin çeşitliliğini ve geleneksel yemeklerin sürdürülebilirliğini vurgulayan GastroRize, tarım ve turizm dinamiklerine verdiği değerle de ülke ekonomisi için büyük katkı sağlayacak. Türkiye ile sınırlı kalmayıp Karadeniz ülkelerinin de katılımıyla gerçekleşecek festival, kültürel ve uluslararası pazarlama faaliyetlerinde de öncül bir rol üstlenecek.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Müzik, Çağdaş Sanat, Gastronomi, Görsel Sanatlar ve Dahası ORGANICS by Red Bull Sessions’ta…

Müzik, Çağdaş Sanat, Gastronomi, Görsel Sanatlar ve Dahası ORGANICS by Red Bull Sessions’ta…

Türkiye’nin ilk organik içerikli gazlı içecek serisi ORGANICS by Red Bull, ferah ve çarpıcı dokunuşlarla …