Son Dakika
Eker, Dünya Çevre Günü’ne dikkat çekiyor - Sıfır Atık Belgesi alan Eker, geri dönüşüm çalışmalarıyla değer yaratıyor

Eker, Dünya Çevre Günü’ne dikkat çekiyor – Sıfır Atık Belgesi alan Eker, geri dönüşüm çalışmalarıyla değer yaratıyor

EKER, DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NE DİKKAT ÇEKİYOR SIFIR ATIK BELGESİ ALAN EKER, GERİ DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIYLA DEĞER YARATIYOR

Yaptığı geri dönüşüm çalışmalarıyla “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazanan Eker Süt Ürünleri, ekolojik sistemin korunduğu daha yeşil ve daha sağlıklı bir gelecek için Dünya Çevre Günü’ne dikkat çekiyor.  

Dünyamızın doğal kaynakları iklim değişikliği, nüfus artışı ve hızlı tüketim gibi nedenlerle giderek azalıyor. Bu gelişmeler doğrultusunda, Birleşmiş Milletler tarafından sürdürülebilir bir yaşama dikkat çekmek amacıyla belirlenen 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün önemi her geçen yıl daha da artıyor. Özellikle de pandemi süreci sonrasında daha temiz, sağlıklı, sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak, birçok ülkenin odağında yer alıyor.

Birleşmiş Milletlerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma yolunda iş dünyasına önemli görevler düşerken, Eker Süt Ürünleri iş yapış biçimini sürdürülebilir kalkınma modelleri doğrultusunda şekillendiriyor.

Geri dönüşüm projeleri ile Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı

Eker Süt Ürünleri’nin atık miktarının azaltılmasına ve atıkların geri dönüştürülmesine yönelik uyguladığı projeler, markanın sürdürülebilirlik politikasının merkezinde yer alıyor. Eker’in geri dönüşüm çalışmaları, Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan kontroller sonucunda Sıfır Atık Belgesini almaya hak kazandı.

2017-2020 yıllarında; 65.000 m3 su, 18 milyon kWh enerji, 4.3 milyon litre yakıt tasarrufu sağlandı

Eker, yaptığı geri dönüşüm çalışmalarıyla 2017-2020 yılları arasında dolaylı olarak 65.000 m3 su, 18 milyon kWh enerji, 4.3 milyon litre yakıt ve 2.5 milyon adet ağaca denk gelecek tasarruf sağladı. Sadece 2020 yılı geri dönüşüm çalışmaları ile yaklaşık 125.000 Kg sera gazı salınımı önlenmiş oldu.

2020 yılında soğutma suyu geri kazanımı, CIP uygulamaları optimizasyonu gibi çeşitli su kazanım projeleri ile 800 m3/gün ham su tasarrufu sağlandı. Bu miktar aynı zamanda atıksu arıtma tesisinde arıtma işleminden de tasarruf ettirerek, kimyasal kullanımında yüzde 15’lik bir azalmaya yol açtı. Ayrıca arıtma tesisinin elektrik enerjisinde yüzde 10’luk tasarruf kaydedildi.

Eker’in 2020 yılındaki geri kazanım miktarları:

* Kağıt        510.010 Kg
* Plastik     420.680 Kg
* Cam        270.740 Kg
* Metal     102.740 Kg
* Biodizel    1.075 Kg
* Ahşap     1.004.680 Kg

Günlük doğalgaz kullanımı azaldı

Buhar hatlarında, kondens dönüş flaş buhar geri kazanımı ve kazan blöf suyu geri kazanımı projeleri ile 12.000 kg buhar/gün tasarruf edildi. Buhar kazanları doğalgaz ile çalıştığından bu tasarruf yaklaşık 600 m3/gün doğalgaza eşdeğer oldu. Günlük doğalgaz kullanımı ise yüzde 4 azaldı.

Eker, arıtma çamurunun da lisanslı yenilenebilir enerji tesislerinde elektrik enerjisine dönüşmesine katkı sağladı. 4.756 ton arıtma çamurundan yaklaşık olarak 575.742 kW elektrik enerjisi üretildi.

Karbon salınımını azaltacak ulaşım projeleri gerçekleştirdi

Eker, yakıt tasarrufu sağlayacak lastik seçimi, daha az enerji ile çalışan soğutmalı karoserlerin tercih edilmesi ve personeline aldırdığı ileri sürüş teknikleri eğitimleri ile araçlarının ortalama yakıt tüketimlerini sürekli olarak düşürmeyi hedefliyor. Bu kapsamda 2014 yılında 100 km’de ortalama 31 litre yakıt tüketirken, 2020 yılında bu değer 28,82 litreye kadar düşürüldü. Bu zaman zarfında toplamda 14.252.554 km yol yapan Eker araçları, yaklaşık olarak 310.705 litre yakıt tasarrufu sağladı.

 Ağaçlandırma çalışmaları da yapıyor

“İyilik için varız, iyi ki varız” söylemiyle çevre bilincinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla etkinlikler düzenleyen Eker, bu kapsamda ağaçlandırılma çalışmaları yapıyor. Eker’in Bursa’da fabrikasının bulunduğu bölgede 2011 yılında 200 çalışanının katkısı ile diktiği 200 fidan, 2021 yılında “Murat CESUR Hatıra Ormanı” adıyla doğal hayata kazandırılan bir yeşil alan haline geldi.

Türkiye’yi 44 yıldır lezzet ve tazelik ile buluşturan Eker, yenilikçi ve sürdürülebilir bakış açısıyla doğaya, çevreye, topluma katkı sağlayan projeler yapmaya devam edecek

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Yelken yarışı TAYK – Eker Olympos Regatta 2021’de kupayı Orient Express VI kazandı

Yelken yarışı TAYK – Eker Olympos Regatta 2021’de kupayı Orient Express VI kazandı

  İlk yılından bu yana sınırları zorlayan ve yelkencilere deniz üstünde dört mevsimi yaşatan yarış …