Son Dakika
Continental’den bayramda uzun yola çıkacaklar için uyarılar

Continental’den bayramda uzun yola çıkacaklar için uyarılar

Bayram seyahatinde Otoyol Hipnozuna dikkat!

 

Continental, uzun Kurban Bayramı tatilinde yola çıkacak sürücüleri otoyol hipnozuna karşı önlem almaları için uyarıyor. Gözler açıkken uyumak gibi bir etkisi olan otoyol hipnozunda, sürücünün yol farkındalığı azalarak riskli bir duruma neden olabiliyor. Continental, güvenli sürüş için özellikle uzun saatler araç kullanacak olan sürücülerin yola çıkmadan önce uykularını iyi almalarını tavsiye ediyor. Uzun yolculuklarda farklı müzik türlerini dinlemek de sürücülerin konsantrasyonunu artırmaya yardımcı oluyor. 

 

Kurban Bayramında uzun yola çıkacak sürücülerin gerekli araç bakımlarını yaptırmalarının yanı sıra kendilerini de yola hazırlamaları hayati önem taşıyor. Uzmanlar tarafından sıklıkla dikkat çekilen ‘otoyol hipnozu’ en basit haliyle yolun monotonluğu sebebiyle beynin transa benzer bir duruma geçmesi olarak nitelendiriliyor. Teknoloji şirketi ve premium lastik üreticisi Continental, güvenli bir sürüş için sürücüleri özellikle uzun bir seyahate çıkmadan önce uykularını iyi almaları konusunda uyarıyor.

Farklı müzikler dinlemek konsantrasyonu artırıyor

Özellikle uzun süre aralıksız araç kullanıldığında görülen otoyol hipnozu nedeniyle sürücü, araç içerisindeki işlevlerini bilinçsiz bir şekilde yerine getirmeye devam edebiliyor. Bu bilinçsizlik halinde gerçekleşebilecek en ufak bir hata ise büyük bir kazaya sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle seyahat esnasında dinlenilen müziği sıklıkla değiştirmek sürücünün dikkatini artırıyor.

İşte Continental’in sürücüler için diğer önemli önerileri:

  • Uzun bir seyahate çıkmadan önce uykunuzu iyi alın ve seyahat öncesinde ağır bir yemek yemeyin.
  • Eğer gözleriniz bir noktaya takılırsa ve göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlarsa mutlaka aracı güvenli bir yerde durdurun ve temiz hava alın.
  • Yolculuk esnasında da camı açarak temiz hava almaya özen gösterin.
  • Mutlaka, kısa da olsa iki saatte bir mola verin.
  • Araçta ikinci bir sürücü olması durumunda şoför değişikliği yapın.
  • Sürüş rutininden çıkmak için arada su, çay, kahve için, bir şeyler atıştırın.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

TransAnatolia General Tire ile farklı yol ve hava koşullarına meydan okudu

TransAnatolia General Tire ile farklı yol ve hava koşullarına meydan okudu

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük ve zorlu yarışlarından biri olan TransAnatolia bu …