Son Dakika
Chatbotlar tatilde fazla mesai yaptı!

Chatbotlar tatilde fazla mesai yaptı!

9 günlük bayram tatilinde chatbot kullanımı dikkat çekici seviyede arttı. Türkiye’nin lider yapay zeka şirketi CBOT’un farklı sektörlerde konumlandırdığı chatbotları üzerinde gerçekleştirdiği analize göre; bayramda en çok seyahat chatbotları kullanıldı. Bu chatbotları e-ticaret ve bankacılık chatbotları takip etti. Bankacılık chatbotlarında işlem hacmi 1,5 kat artarken  seyahat chatbotlarında da uzun zaman sonra kritik bir artış yaşandı.

Pandemiyle önemi katlanarak artan ve hemen hemen her sektörde kullanıma sunulan chatbotlar uzun bayram tatilinde de hizmet vererek insanların ihtiyaçlarını karşıladı. Özellikle seyahat sektöründeki chatbotlarda 10 günde gerçekleşen işlem hacmi dikkat çekici seviyedeydi. Pandemi döneminde kullanımı nispeten düşük olan seyahat chatbotlarında 10 günde 5 kat oranında kullanım artışı yaşandı.

Chatbotların bayram tatilinde gösterdiği performansın aslında geleceğin bir projeksiyonu olduğuna dikkat çeken CBOT Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş: “Chatbotlar artık hayatımızın her alanında yer alıyor. Hayatın durduğu, tüm kurumların tatilde olduğu bu dönemde insanlar işlemlerini chatbotlar sayesinde kolaylıkla hallettiler. Canlı bir desteğe ihtiyaç duymayacak şekilde güçlü bir performans gösteren chatbotların artık hayatımızda vazgeçilmez bir konuma eriştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Müşteriyle iletişimde olan, müşteri deneyimini stratejik bir çerçevede ele alan tüm kurumların sanal asistan ve chatbot yatırımlarını hızlı bir şekilde artıracaklarını düşünüyoruz. CBOT olarak yetkin yapay zeka teknolojimiz ve tecrübemizle 81 milyona hizmet veren başarılı chatbotlarla kurumlara çözüm sunmaya devam edeceğiz.” diyor.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.