Son Dakika
Boyner Grup, 2020 yılı Sürdürülebilirlik Raporunu yayımladı

Boyner Grup, 2020 yılı Sürdürülebilirlik Raporunu yayımladı

Boyner Grup, ekonomik, sosyal ve çevresel performansıyla ilgili çalışmalarını 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nda paylaştı. 2016 yılından bu yana iş yapış şekillerini “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” doğrultusunda sürekli olarak gözden geçiren Boyner Grup raporda; Grup şirket ve markalarının toplumsal etki, çevresel etki, işyerinde demokrasi, inovasyon, değer zinciri ve paydaş katılımı alanlarında yürüttüğü sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk çalışmalarının detaylarını kamuoyuyla paylaşıyor.

2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımlayan Boyner Grup’ta sürdürülebilirlik yönetimi anlayışının temelini şeffaflık, açıklık, hesap verebilirlik ve katılımcılığın oluşturduğuna dikkat çeken Boyner Grup CFO ve İcra Kurulu Üyesi Özgür Tokgöz Altun, “Sürdürülebilirlik çalışmalarımızı, insan kaynakları politikalarımızı, tedarikçi ilişkilerimizi, müşteri iletişimimizi ve sunduğumuz hizmeti, 2015’te Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ doğrultusunda şekillendiriyoruz. Ayrıca işimizden bağımsız olarak topluma değer katan işler yapmaya odaklanıyoruz. Sürdürülebilir iş modellerini sadece Grup şirketlerimizde değil, aynı zamanda tedarik zincirimiz ve iş ortağı ağımızda da yaygınlaştımaya ve bu yolla sürdürülebilirlik çalışmalarımızın etkisini artırmaya odaklanıyoruz” dedi.

Cinsiyet eşitliği sürdürebilirliğin vazgeçilmezi 

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve fırsat eşitliği başlıklarında önemli sosyal yatırım projeleri geliştiren Boyner Grup, kadın çalışan ve yönetici oranlarında Türkiye ve Dünya standartlarının çok üzerinde bir performans göstermeye devam ediyor. 2020 yılında Boyner Grup şirketleri ve markalarında kadın çalışan oranı yüzde 44, kadın yönetici oranı ise yüzde 39 oldu. Boyner Grup, 2020 yılında kullanıma sunduğu lojistik ve teslimat alanındaki yeni girişimi Boyner Express’in yüzde 60’ının kadın çalışanlardan oluştuğunu da Sürdürülebilirlik raporunda vurguluyor.

İyi İşler’den 98 mezun 

10 yıldır 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın hakları ve cinsiyet eşitliğine vurgu yapan kampanyalar gerçekleştiren Boyner Grup, bu alandaki çalışmalarını KAGİDER ile iş birliği yaparak gerçekleştirdiği “İyi İşler” programıyla da destekliyor.  Hem kendi tedarik zincirindeki hem de perakende sektründe kadın girişimcilerin, sürdürülebilir iş modelleri ile işletme kapasitelerini artırmalarını amaçlayan proje 2020 yılında online olarak gerçekleştirildi. İyi İşler programından bugüne kadar 98 kadın girişimci mezun oldu.

İyiliğin Modası 2020’de de geçmedi 

Boyner Grup “İyiliğin Modası Geçmez” çatısı altında “Askıda İyilik” gibi ve “İyiliği Dönüştür” gibi geri dönüşüm ve sosyal sorumluluk odaklı kampanyalarıyla topluma değer katmayı sürdürdü. Bu kapsamda Boyner Grup, ihtiyaç sahipleri için hazırlanan ve kâr amacı güdülmeyen Askıda İyilik paketlerini satışa sunmaya devam etti. Proje ile 2016 yılından bu yana 50 bin Askıda İyilik paketi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

2020 yılında 176 ton atık “İyiliğe Dönüştü” 

Diğer taraftan Boyner Grup’un Boyner ve YKM mağazalarında, Lokman Hekim Sağlık Vakfı ile 2014 yılında başlattığı “İyiliğe Dönüştür” projesi ile kullanılmayan tekstil ürünlerinin yeniden değerlendirilmesine devam edildi.  Proje ile 5,3 tonu 2020 yılında olmak üzere projenin başladığı günden bu yana toplam 176,1 ton giysi toplandı.

 

Tedarik zincirini denetledi, karbon salınımını yüzde 16,75 düşürdü 

Emisyon, karbon salınımı, plastik atıklar, elektrik, doğal gaz ve su tüketimi konularına önem veren Boyner Grup 2020 yılında da sadece kendi markalarının değil, tedarik zincirinde yer alan üreticilerin de çevreye olumsuz etkilerini azaltmak için faaliyetler yürüttü. Grup, pandemi koşullarında da tedarik zincirini bu anlayışla denetlemeyi sürdürdü. Diğer taraftan Boyner Grup, merkez ofisindeki karbon salınımını bir önceki yıla oranla yüzde 16,75 seviyesinde azalttı.   Referans yılı olarak belirlenen 2013 yılından bu yana ise bu oran neredeyse yarı yarıya (yüzde 46,88) azaltıldı.

 

Altınyıldız 1 milyon 200 bin pet şişeyi dönüştürdü  

Kurulduğu 1952 yılından bu yana Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka olarak konumlanan Altınyıldız, global markalara sürdürülebilir kumaş koleksiyonları hazırlayarak sürdürülebilir tekstil alanında da sektöründe öncü oldu. Dünyanın en etkin geri dönüşüm firmalarından Unifi ile çalışan Altınyıldız, pet şişelerden elde edilen özel elyafı Çerkezköy’deki fabrikasında Repreve kumaşına çevirdi. Böylece 13 ton geri dönüştürülmüş elyaf kullanarak yaklaşık 1 milyon 200 bin pet şişeyi giyilebilir hale getirdi ve 73 bin metrekare kumaş üretti. Boyner Grup sürdürülebilirlik raporunda Repreve kumaş üretiminde su kullanımının yüzde 20, enerji kullanımının yüzde 40, karbon salınımının ise yüzde 50 oranında azaldığına dikkat çekiyor.

Kurumsal sorumluluk çalışanlardan başlıyor

2002 yılında kurulan Boyner Grup Gönüllüleri (BGG) ise, 2020 yılında Elazığ ve İzmir depremzedelerine destek oldu; Türkiye’nin dört bir yanındaki sağlık çalışanlarına koruyucu tulum, cerrahi maske ve giyim malzemesi ulaştırdı, öğrencilere ulaştırdığı bilgisayarlar ile online eğitime de katkı sağladı.

 

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Boyner ve Green Heroes Türkiye ‘Dünya Temizlik Günü’nde Güçlü Bir Mesaj Verdi: “Daha Temiz Bir Dünya İçin El Ele Veriyoruz”

Boyner ve Green Heroes Türkiye ‘Dünya Temizlik Günü’nde Güçlü Bir Mesaj Verdi: “Daha Temiz Bir Dünya İçin El Ele Veriyoruz”

Sürdürülebilirlik ve doğa dostu odaklı çalışmalarıyla dikkat çeken, müşterileriyle birlikte iyiliği yaymayı ilke edinen Boyner, …