Son Dakika
Boehringer Ingelheim Türkiye: “2021 Yılında Yeni Yatırımlara Odaklanıyoruz”

Boehringer Ingelheim Türkiye: “2021 Yılında Yeni Yatırımlara Odaklanıyoruz”

  • Yılın ikinci yarısında ilaç sektöründeki hacimsel büyümenin, kendi karakteristik kimliğine tekrar bürünmesi ve pandemi öncesi dönemdeki çizgisine ulaşması öngörülüyor.
  • Boehringer Ingelheim Türkiye, 2020 yılında insan sağlığı ve hayvan sağlığı alanlarında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilaç şirketlerinden biri oldu.
  • Boehringer Ingelheim 2021 yılında ve sonrasında sektör büyümesinin üzerinde bir performans sergilemek için yeni yatırımlara, yerelleşmeye ve yenilikçi ürün lansmanlarına odaklanıyor.

Boehringer Ingelheim Türkiye, 17 Haziran 2021  İlaç sektörünün pandemi ile geçen 2020 yılını değerlendiren ve 2021 yıl sonu öngörülerini paylaşan Boehringer Ingelheim Türkiye Genel Müdürü / İnsan Sağlığı Direktörü & Sahra Altı Afrika Genel Müdürü Evren Özlü, “Yılın ikinci yarısında, ilaç sektörünün sahip olduğu karakteristik kimliğine tekrar kavuşarak pandemi öncesindeki gibi kendi çizgisine ulaşacağını öngörüyoruz. Boehringer Ingelheim olarak; bu değişimleri zamanında analiz ederek 2020 yılında hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığı alanlarında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilaç şirketlerinden biri olduk;” dedi.

“Sağlık sektöründeki büyüme seviyesinde, pandemi öncesine dönüş bekleniyor”

2021 yılında pandeminin seyrinin ve aşılama tedavisindeki ivmenin gerek Türkiye gerekse diğer ülkeler için sağlık sektöründeki büyüme hızının ana belirleyicisi olması bekleniyor. Konuyla ilgili pozitif ve çözüm odaklı yaklaşımlar neticesinde, alınan tedbirlerin olumlu etkilerinin görülmeye başlandığını aktaran Özlü, “Sektörümüz için 2020 senesinde başlayan değişimin devam edeceğini ve hatta pandemi günleri geride kaldıktan sonra da uygulamalarda kalıcı değişikliklerin gündeme geleceğini düşünüyoruz. Özellikle çalışma prensiplerinde yeni bir dönemin pandemi ile tetiklendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Aynı zamanda ilaç sektörünün karakteristik kimliğine tekrar kavuşarak pandemi öncesindeki kendi çizgisine ulaşacağını söylemek doğru bir tespit olacaktır. Yeni hasta ve tanı konusunda ise artan oranda bir ivme yaşanacaktır” dedi.

“İnsan sağlığı alanında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilaç şirketlerinden biriyiz”

Boehringer Ingelheim Türkiye’nin pandemi koşullarına rağmen başarılı bir büyüme grafiği sergilediğinin altını çizen Özlü, 2020 yılında insan sağlığı alanındaki sektör büyümesinin yüzde 24,1 olduğuna değindi. Boehringer Ingelheim Türkiye’nin ise yüzde 54,1 büyüme oranına ulaştığını belirten Özlü, “Boehringer Ingelheim Türkiye olarak insan sağlığı alanında kuvetli bir performans göstererek 15’inci sıraya yükseldik. İnsan sağlığı alanında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilaç şirketleri arasındayız” açıklamasında bulundu.

 

“Hayvan sağlığı alanında faaliyet gösterdiğimiz alanlar içinde firma sıralamasında ilk sıralardayız”

Hayvan sağlığı alanında da 2020 yılını başarılarla kapattıklarının altını çizen Özlü, “CEESA verilerine göre Türkiye hayvan sağlığı sektörü 2020 yılında yüzde 23 büyürken; Boehringer Ingelheim Türkiye Hayvan Sağlığı yüzde 51 oranında büyüyerek en hızlı büyüyen çok uluslu hayvan sağlığı şirketlerinden biri oldu. Bu başarıları ile Türkiye; hayvan sağlığı alanında Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) Bölgesi’nin en hızlı büyüyen ülkesi olarak bölgeye pozitif katkı sağladı” dedi.

 

“2021 yeni endikasyon ve moleküller anlamında lansman hazırlıklarının üst seviyede olduğu bir yıl olacak”

Boehringer Ingelheim 2021 yılında global stratejiyle uyumlu olarak öncelikle Tip 2 diyabet, onkoloji ve IPF alanlarına odaklanıyor. Özellikle Tip 2 diyabette hastalığın tedavisine daha da odaklanmak ve yenilikçi ilaçları hastalarla buluşturmak için çalıştıklarına değinen Özlü, “Önceliklendirdiğimiz alanların tedavisinde kritik ürünlerimiz ile söz sahibi olmayı hedefliyoruz. Mevcut ürünlerimizin yanı sıra gerek yeni endikasyonlar gerekse yeni moleküller anlamında lansman hazırlıklarının üst seviyede olduğu bir sene öngörüyoruz” dedi.

 

Klinik çalışmalar ve yerelleşme sürecindeki projeler için önemli adımlar atılıyor 

Boehringer Ingelheim’ın 2021 yılı hedeflerinden söz eden Özlü, firmanın hem insan sağlığı hem de hayvan sağlığı alanında yenilikçi tedaviler ve yaklaşımlar ile sağlık sektörünün ana oyuncularından biri olmaya devam edeceğinin altını çizdi. “Daha çok hastaya yenilikçi tedaviler sunmak adına yaşamlara dokunmak ve umut olmak misyonu ile çalışmaya devam edeceğiz” diyen Özlü, 2021 yılında mevcut ürünlerin yanı sıra yenilikçi tedaviler sunmak için ruhsat ve geri ödeme süreçlerinde olan ürünleri hekimlerin hizmetine sunmayı ve kamu sağlığı adına sektöre destek olmayı hedeflediklerini dile getirdi. Ülke yatırımlarına ve katma değer sağlayan projelere imza atan Boehringer Ingelheim hem klinik çalışmaları hem de yerelleşme süreçlerindeki projeleri hayata geçirmek adına çalışmalarını sürdürüyor.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.