Son Dakika
Zorlu Holding'den "Dünya Kadınlar Günü" mesajı

Zorlu Holding’den “Dünya Kadınlar Günü” mesajı

“Pandemi ile birlikte hem günlük yaşantımızda hem de iş hayatında hepimiz zorluk çekiyoruz; ancak kadınlar bütün dünyada bu süreçten ekonomik, sosyal, kültürel açıdan çok daha radikal şekilde etkileniyor. Oysa eşitlik doğamızda var. Birbirimizden güç almak, birlikte mücadele etmek ve var olma mücadelesi için birlikte emek vermek doğamızın en olağan parçası. Herkes için daha yaşanabilir, eşitlikçi ve iyi bir geleceği ancak sorumluluğu eşit şekilde paylaştığımızda inşa edebiliriz. Biz Zorlu Grubu olarak bu farkındalıkla, “Herkes için Eşit Bi’Hayat mümkün” diyerek çıktığımız yolda, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eşit Bi’Hayat Manifestomuzu bu dönemde yayınladık, Eşit Bi’Hayat Sözlüğü’nü açık kaynak olarak devreye aldık ve Ev İçi Şiddeti Önleme Politikası’nı yayınladık. Doğadaki dengeyi, bütüncüllüğü ve ahengi; yaşamın her alanındaki yansımasını koruyabilirsek hepimiz için daha Eşit Bi’Hayat’ın mümkün olduğuna inanıyor; bu inançla çalışıyoruz.

Zorlu Holding, Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında “Eşit Bi Hayat Mümkün” diyerek hayata geçirdiği toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamalarıyla kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımını güçlendirmeye devam ediyor.

Grubun çeşitli sektörlerinden gönüllü yaklaşık 100 kişilik bir çalışma grubuyla ve komiteyle beraber yönetilen toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarıyla grup içerisinde büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Beş ana sektörde, 33 bine yakın çalışanıyla Zorlu Grubu’nda, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmalar; çeşitlilik ve kapsayıcılık ekseninde söylem, iş ortamı ve iş birlikleri başlıkları altında stratejik yol haritasıyla ele alınıyor.

Araştırmalar, kadın ve kız çocuklarına uygulanan şiddetin pandemi döneminde arttığını açık şekilde ortaya koyuyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle mesaj veren Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik, kadınlar için koşulların pandemi döneminde daha zorlayıcı olduğuna dikkat çekerken, eşitliğin hayatın her alanında olması gerektiğine ve bunun aslında doğamızda olduğuna vurgu yaptı. Selen Zorlu Melik, Zorlu Holding’in pandemi koşullarında ihtiyacın daha da belirginleştiği toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini ifade ederek sözlerini sürdürdü: “Pandemi döneminde eşitsizliklerin dramatik şekilde arttığını ve özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği ve şiddet konusunda maalesef olumsuz gelişmelerin daha sıklıkla ve sert şekilde yaşandığını gördük. Covid-19 krizinin işletmeler üzerindeki etkilerini inceleyen TÜSİAD araştırmasında, Covid-19 krizinden dolayı çalışanlarının iş-yaşam dengesinde zorlandığını gözlemleyen firmaların %34’ü kadınların daha olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Yine bu süreçte Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından yayınlanan “COVID-19 Kadınlara Yönelik Şiddetin Sonlandırılması” başlıklı rapor, kadın ve kız çocuklarına uygulanan şiddetin pandemi döneminde arttığını açık şekilde ortaya koyuyor. Pandemi sürecinde kadın ve kız çocuklarının, uğradığı şiddete istinaden istedikleri yardım talebi Fransa, Avustralya, Arjantin ve Singapur’da yüzde 25 ile 33 oranında artmış durumda. Türkiye’deki artış ise yüzde 27.8 olarak raporlanmış. Buna hep birlikte dur demek zorundayız. Bunun için kolektif şekilde hareket etmeliyiz. Psikolojik ve sosyal koşulların daha da zorlaştığı bir süreçte; hepimiz aynı hassasiyetle birbirimizin yanında olmalıyız.”

Zorlu Holding olarak, kapsayıcılık ve çeşitliliğin kurumlarda yarattığı güce ve sinerjiye olan inançla; fırsat eşitliğine kadınların iş dünyasında ve yaşamın her alanında daha fazla yer alması için çalıştıklarını dile getiren Selen Zorlu Melik sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandemi ile eşitsizliklerin sonuçlarını daha da yıkıcı şekilde yaşayan kadınlar bu süreçte çok daha olumsuz etkileniyor. Oysa ‘eşitlik doğamızda var’, birbirimizden güç almak, birlikte mücadele etmek ve var olma mücadelesi için birlikte emek vermek doğamızda var. Hayalini kurduğumuz daha iyi geleceği ancak, pandemide yaşadığımız ve benzeri birçok zorluğun yükünü birlikte taşıyıp; meselelere birlikte ve eşitlikçi çözümler sunduğumuzda inşa edebiliriz. Biz Zorlu Holding olarak bu farkındalıkla, ‘Herkes için Eşit Bi’Hayat mümkün’ diyerek çıktığımızda yolda, pandemide daha da görünür olarak yaşadığımız eşitsizliklerin sonuçlarına karşın; toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük. Bu anlayışla, Eşit Bi’Hayat Manifestomuz doğrultusunda söylem, iş ortamı, paydaşlarla iş birliği dahil her alanda fırsat eşitliğini gözeterek hareket etmeyi hedefleyen bir iş kültürünü adım adım inşa ediyoruz. Düzenlediğimiz mentorluk programlarından atölye ve eğitimlere kadar birçok uygulama ile bu konuda kurumsal farkındalığı artırıyoruz. Yine pandemi döneminde hayata geçirdiğimiz herkesin kullanımına açık Eşit Bi’Hayat Sözlüğü ile günlük hayatta ve grup olarak yürüttüğümüz iletişim çalışmalarımızda cinsiyetçi söylemlerden uzak durulması ve bu konuda farkındalık oluşturulması için çalışıyoruz. Biz Zorlu Holding olarak şiddete ve ayrımcılığın her türlüsüne karşıyız. Bu anlayışla bir süre önce ‘Ev İçi Şiddeti Önleme Politikası’nı yayınladık. Bu politika doğrultusunda, şiddete maruz kalan çalışma arkadaşlarımız ve çocuklarının içinde bulundukları durumu güven ve gizlilik içinde paylaşabilecekleri destek ve yardım mekanizmaları oluşturduk. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farklı kurumlarla iş birliklerimizi geliştirerek, kadınların iş hayatında ve sosyal hayatta daha da güçlenmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Diliyorum ki; artan farkındalık, hayata geçirilen uygulamalar ve bu konuda giderek güçlenen kolektif bilinç ve artan iş birliği ile eşit bir hayat inşa edeceğiz. ‘Eşitlik doğamızda var’ diyoruz ve doğadaki bu dengeyi sistemlerimize taşır, günlük hayatımızda korursak hepimiz için ‘Eşit Bi’Hayat’ın mümkün’ olduğu inancıyla hareket ediyoruz.”

Zorlu Holding’den 8 Mart’a özel film

Zorlu Holding, “Eşitlik doğamızda var” temasıyla bir de film hazırladı. Film süresince doğadan karşılaştırmalı görüntülerle, doğadaki bütünlük, büyük denge ve ahenk ile eşit bir hayatın mümkün olduğuna işaret ediliyor. Film, Zorlu Holding dijital kanalları ve çeşitli sosyal medya kanallarında izleyici ve takipçilerle buluşuyor. Film linki: https://www.youtube.com/watch?v=6KSFeHkOqoM

hakkında Özgür Karip

Ayrıca Kontrol Et

Zorlu Enerji, enerjisi bitmeyen mühendis kadınları bir araya getirdi

Zorlu Enerji, enerjisi bitmeyen mühendis kadınları bir araya getirdi

Zorlu Holding’in dünyadaki paydaş temelli dönüşüme yanıt veren ortak sürdürülebilirlik stratejisi olan Akıllı Hayat 2030 …