Son Dakika
Yeni nesil K-pop yıldızları Twitter’da günde 7’den fazla tweet paylaşıyor

Yeni nesil K-pop yıldızları Twitter’da günde 7’den fazla tweet paylaşıyor

Twitter’daki K-pop çılgınlığı sürüyor: Yeni nesil K-pop yıldızları Twitter’da günde 7’den fazla tweet paylaşıyor

K-pop çılgınlığı Twitter’da son sürat devam ediyor. Dördüncü nesil K-pop grupları, Twitter’ı daha da aktif kullanıyor. Bu isimler, önceki nesil K-pop sanatçılarından birkaç kat daha fazla, yani günde yediden fazla tweet atıyor. Artan Twitter kullanımı, küresel K-pop fenomeninin dünya çapında büyüyen hayran kitlesini yansıtıyor.

Twitter, K-pop Radar ile birlikte gerçekleştirdiği araştırmayla, K-pop yıldızlarının Twitter kullanımını analiz etti. Araştırmaya göre, THE BOYZ, Stray Kids, ATEEZ, TOMORROW X TOGETHER, GIDLE, ITZY, TREASURE, ENHYPEN ve aespa gibi dördüncü nesil K-pop yıldızları Twitter’da dünyanın dört bir yanındaki hayranlarıyla daha da aktif olarak iletişim kuruyorlar.

Twitter, yeni nesil K-pop fenomenleri için en kritik araçlardan biri haline geldi. “Twitter Kullanımlarına Göre K-pop Nesilleri Analizi” adlı bu çalışmada 1 Mayıs 2021 itibariyle totalde 300 binden fazla Twitter takipçisi olan 69 K-pop sanatçısı incelendi ve sanatçılar nesillerine göre analiz edildi.

Özellikle dördüncü nesil K-pop sanatçıları, ilk albüm ve şarkılarının resmi çıkışlarından önce ortalama 323 Tweet atıyor. Bu, dördüncü nesil sanatçıların küresel hayran kitlelerinde ve başarılarında kilit unsur olabiliyor, çünkü dördüncü nesil sanatçılar ilk yurtdışı albümlerini ortalama olarak önceki nesilden 9 ay önce yayınlıyor.

K-pop yıldızları Twitter’da Fleets’i aktif kullanıyor

K-pop yıldızlarının hayranlarıyla iletişim kurma yöntemi, K-pop endüstrisinin yanı sıra medyanın gelişimine de paralel olarak değişiyor. Birinci ve ikinci nesil K-pop yıldızları, Fancafeler gibi kapalı topluluklar aracılığıyla hayranlarıyla iletişim kuruyordu. Üçüncü nesilden itibaren sanatçılar, Twitter gibi küresel medya platformları aracılığıyla hayranlarıyla içerik paylaşmaya ve canlı yayın ya da metin mesajlaşma kanalları aracılığıyla daha geniş hayran kitleleriyle iletişim kurmaya başladı.

Son zamanlarda içerik yayınlamanın ötesinde K-pop yıldızları, Twitter’daki Fleets ve canlı sohbet odaları gibi yeni özellikleri aktif olarak kullanarak hayranlarıyla iletişim kurmanın yollarını çeşitlendiriyor. Buna ek olarak, Covid-19 pandemisi nedeniyle çevrimdışı konserler ve fan imzalama etkinlikleri iptal edildiğinden, çevrimiçi konser akışı ve Twitter’da #TwitterBlueroom canlı soru cevap aracılığıyla küresel hayranlarla aktif olarak iletişim kuruyorlar.

Twitter kullanımı açısından, özellikle aşağıdaki alanlarda her neslin Twitter kullanma şekli arasında açık bir fark bulunuyor.

 

Günlük Tweet atma oranları 

Twitter’da ikinci nesil K-pop yıldızları günde 1.2 Tweet, Üçüncü nesil yıldızlar günde 3,5 Tweet, Dördüncü nesil yıldızlar ise günde ortalama 7 Tweet paylaşıyorlar. Dördüncü nesil yıldızlar, ikinci nesil yıldızlardan 5.8 kat ve üçüncü nesil yıldızlardan 2 kat daha fazla Tweet atıyor.

 

İlk çıkışlardan önceki Tweetler

Twitter ve K-pop Radar, yıldızların resmi çıkış tarihleriyle karşılaştırarak ortalama ilk Tweetleri de buldu. İkinci nesil yıldızlar, ilk çıkışlarından 1154 gün sonra (üç yıldan fazla) ilk kez Tweet atmış. Üçüncü nesil sanatçılar, ilk çıkışlarından 132 gün sonra (dört aydan fazla) ilk kez Tweet attı. Dördüncü nesil sanatçılar, ilk çıkışlarından 116 gün önce (dört aydan fazla) ilk kez Tweet ile kitlelerine gidiyor.

BTS’nin Twitter’da 36 milyon takipçisi var

Sanatçıların çıkışlarını takip eden bir yıllık süreçteki Tweet sayısını analiz etmek, nesiller arasındaki diğer farklılıkları da ortaya koyuyor. Çoğu ikinci ve üçüncü nesil sanatçı, sahneye ilk çıkışlarından önce Tweet atmadı ve çıkışlarının ardından Tweet sayısını yavaşça artırdı. Fakat bununla birlikte, dikkate değer bir istisna BTS. BTS, Twitter hesabını Aralık 2012’de yani ilk sahne alışından altı ay önce açtı ve dünya çapında hayranlarla aktif olarak iletişim kurdu. Şu anda, BTS’in Twitter’da 36 milyon takipçisi bulunuyor.

ATEEZ, BOYZ, ENHYPEN, Stray Kids, TOMORROW X TOGETHER ve TREASURE gibi dördüncü nesil sanatçılar, Twitter hesaplarını açtıktan sonra hayranlarıyla aktif şekilde iletişim kurdu. Ortalama olarak, dördüncü nesil sanatçılar, ikinci ve üçüncü nesillere kıyasla ilk çıkışlarından önce ezici bir miktarla Tweet attı, her sanatçı ortalama 323 Tweet paylaştı ve ilk sahnelerinden bile önce 562.377 takipçi topladı.

 

Bu analize öncülük eden Twitter Küresel K-pop ve K-Contents Ortaklıkları Başkanı Yeon Jeong Kim, şunları söyledi: “Twitter üzerinden küresel hayranlarla Doğrudan İletişim artık K-pop sanatçıları için bir başarı formülü haline geldi. Üçüncü nesil K-pop grubu BTS, dünya çapındaki fan grupları ARMY ile yakın ve gerçek zamanlı konuşmalar gerçekleştirerek dördüncü nesil gruplara bu yolu kendi fan gruplarıyla iletişim halinde kalmalarının bir parçası haline getirmeleri için örnek oldu. THE BOYZ, Stray Kids, ATEEZ, TOMORROW X TOGETHER, GIDLE, ITZY, TREASURE, ENHYPEN ve aespa gibi ilk çıkışlarından önce bile Twitter’ı aktif bir iletişim platformu olarak kullanan dördüncü nesil sanatçılar  ise dünya sahnelerinde kendilerinden önceki tüm nesillere kıyasla çok daha büyük bir hızla yükseliyor, bu yükselişleri de dijital bağlamda gerçekleşen etkileşimlerin hayran kitlelerini büyütmedeki etkisini gösteriyor.”

21 Haziran’da dünya çapında kutlanan “Dünya Müzik Günü” ile Twitter, Kpop hayranlarının katılabileceği ve iletişim kurabileceği bir #KpopTwitter kampanyasına da ev sahipliği yapıyor. 14 Haziran’dan itibaren Twitter müzik hesabı (@TwitterMusic) ve Twitter Kore resmi hesabı (@TwitterKorea), K-pop sanatçılarının ilk Tweetlerini paylaşan #KpopFirstTweet kampanyası da dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenledi. Ayrıca Twitter, #KpopMasterpiece kampanyasını yürütmekte ve dünyanın dört bir yanındaki K-pop hayranlarını hashtaglerle bir Tweet göndererek kampanyaya katılmaya teşvik etmekte. Hayranlardan coşkulu tepkiler alan Tweetler, Twitter blogunda toplanacak ve yayınlanacak.

Peki kim bu K-pop sanatçıları, işte nesil nesil K-pop yıldızları 

İkinci nesil- TVXQ(@TVXQ), Super Junior(@SJofficial), Girls’ Generation(@GirlsGeneration), SHINee(@SHINee), 2PM(@follow_2PM) vs.

Üçüncü nesil- EXO(@weareoneEXO), BTS(@BTS_twt), GOT7(@GOT7Official), MAMAMOO(@RBW_MAMAMOO), Red Velvet(@RVsmtown), MonstaX(@OfficialMonstaX), SEVENTEEN(@Pledis_17), TWICE(@JYPETWICE), NCT(@NCTsmtown), BLACKPINK(@BLACKPINK) vs.

Dördüncü nesil- THE BOYZ(@Creker_THEBOYZ), Stray Kids(@Stray_Kids), GIDLE(@G_I_DLE), ATEEZ(@ATEEZofficial), ITZY(@ITZYofficial), TOMORROW X TOGETHER(@TXT_BigHit), TREASURE(@TreasureMembers), aespa(@aespa_official), ENHYPEN(@ENHYPEN_members)   vs.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

“Küçük Yatırımcı”nın dikkat etmesi gereken büyük tehlike "Sosyal Medyada Piyasa Dolandırıcılığı"

“Küçük Yatırımcı”nın dikkat etmesi gereken büyük tehlike “Sosyal Medyada Piyasa Dolandırıcılığı”

BORSA DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT: KÜÇÜK YATIRIMCI İÇİN BÜYÜK TEHLİKE Son yıllarda sermaye piyasalarındaki hareketlilikten etkilenerek hisse …