Son Dakika
Türkiye'de Oyun Alışverişlerinin Çok Büyük Bir Kısmını Mobil Oyunlar Oluşturuyor

Türkiye’de Oyun Alışverişlerinin Çok Büyük Bir Kısmını Mobil Oyunlar Oluşturuyor

Türkiye’nin öncü oyun ve e-pin satış sitelerinden Oyunfor.com’un her ay açıkladığı satış verileri doğrultusunda, mart ayından bu yana her ay PC ve konsol platformlarındaki oyun ve oyun içi satışlar düzenli olarak azalırken mobil platformlardaki oyun ve oyun içi satışlarda artış yaşandı. Haziran ayı itibariyle de Türkiye’de oyun alışverişlerinin %67’lik büyük kısmını mobil oyunlar oluşturdu.

Uluslararası 85 oyun firmasının Türkiye yetkili satıcısı olan dijital oyun mağazası Oyunfor, her ay açıkladığı verilerle Türkiye oyun sektörünün durumunu gözler önüne sermeye devam ediyor. Açıklanan veriler doğrultusunda, haziran ayında, mayıs ayına kıyasla %5’lik bir büyüme gösterdiği kaydedilen oyun satışları, geçtiğimiz yılın haziran ayına göre ise %20’lik bir büyüme gösterdi. Oyun ve oyun içi satış rakamlarına dayanan verilere göre mart ayından itibaren geçtiğimiz her ay PC ve konsol platformlarındaki satışlar düzenli olarak azalırken mobil platformlardaki satışlar artış gösterdi. Mayıs ayına oranla %5’lik bir artış gösteren mobil platform satışları haziran ayı itibariyle toplam oyun alışverişlerinin %67’lik bir kısmını oluşturur hale geldi.

Oyun satışlarının kategori olarak dağılımı:

                   Mart     Nisan     Mayıs     Haziran

PC              %21      %22        %21        %18

Konsol       %24      %17        %17        %15

Mobil          %55     %61        %62        %67

PUBG Mobile aylar sonra yeniden zirvede
Oyunfor.com’un oyun ve oyun içi satış verilerinden hareketle haziran ayında en çok ciro yapan oyun aylar sonra yeniden PUBG Mobile oldu. Milyonlarca kullanıcısını hile kullanımı nedeniyle ban’ladığını sosyal medya hesaplarından duyurarak tekrar gündeme gelen PUBG Mobile, son dönemde ülkemizde birbirinden ünlü isimlerle yoğun bir tanıtım çalışması gerçekleştiriyor.

Haziran ayında en çok ciro yapan 10 oyun:

1. PUBG Mobile
2. Valorant
3. Call of Duty: Mobile
4. Garena Free Fire
5. Lords Mobile
6. CS:GO
7. Rise of Kingdoms
8. League of Legends
9. Genshin Impact
10. Fetih: Altın Çağ

En çok ciro yapan 10 oyun listesinin 6’sını mobil, 3’ünü PC platformundaki oyunlar oluştururken tüm platformlar için yayınlanan Genshin Impact haricinde listede hiçbir konsol oyununun bulunmaması dikkat çekti. Counter Strike: Global Offensive de aylar sonra en çok ciro yapan oyunlar arasına girmeyi başarırken Rise of Kingdoms ve Genshin Impact haziran ayında ilk defa oyunfor.com’un en çok satan oyunlarından oldu. Çinli oyun yapımcısı Lilith Games’in 2018 yılında piyasaya sürdüğü, ünlü strateji serisi Civilization’ı andıran Rise of Kingdoms ise yönetilebilen devletler listesine Osmanlı İmparatorluğu’nu ekleyerek ülkemizdeki popülerliğini arttırmaya başlamıştı. Rise of Kingdoms;, güncellemeleri, dinamik oyun içi etkinlikleri ve başarılı tanıtım çalışmalarıyla günümüzde artık Oyunfor dahil birçok kaynağın en çok ciro yapan veya oynanan oyunlar listesine girmeyi başarıyor.

miHoYo tarafından geliştirilen ve yayınlanan ücretsiz aksiyon rol yapma oyunu Genshin Impact ise yüksek sistem gereksinimlerine rağmen sahip olduğu çapraz platform desteği sayesinde oyuncuların kalplerini kazanarak oyun içi satışlarını artırdı ve ilk kez en çok ciro yapanlar listesine girdi.

Satışların yaşa göre dağılımı:

Mart     Nisan     Mayıs     Haziran

18-21 Yaş   %9       %8          %7          %6

21-30 Yaş   %45     %44        %44        %46

   30+ Yaş   %46     %48        %49        %48

Satışların cinsiyete göre dağılımı:

Mart     Nisan     Mayıs     Haziran

Kadınlar     %31     %30        %30        %29

Erkekler     %69     %70         %70        %71

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Oyunfor, Garena Free Fire Elmaslarının Yetkili Satıcısı Oldu

Oyunfor, Garena Free Fire Elmaslarının Yetkili Satıcısı Oldu

Türkiye’nin öncü oyun ve e-pin satış sitelerinden oyunfor.com ve ünlü video oyun yayıncısı  Garena arasında yapılan anlaşma …