Son Dakika
Schneider Electric, Şarika’daki ilk atıktan enerji santralinin geliştirilmesine destek olacak

Schneider Electric, Şarika’daki ilk atıktan enerji santralinin geliştirilmesine destek olacak

  • EcoStruxure Elektrik ve Otomasyon Çözümleri sayesinde Masdar ile Bee’ah’nın ortak girişimi olan son teknoloji tesiste enerji verimliliği ve güvenliği iyileştirilecek

 

Rueil-Malmaison (Fransa), 10 Haziran 2021 – Schneider Electric Birleşik Arap Emirlikleri’nde türünün ilk örneği olan Şarika Atıktan Enerji tesisinin bir dizi elektrik çözümünü tedarik etme ihalesini kazandı.

Schneider Electric tesisin orta gerilim gaz yalıtımlı anahtarlama donanımını ve tesisin elektrik ağına dair gerçek zamanlı durumsal farkındalık sunacak ve güç sistemlerinin optimize edilmesini ve güvenli çalışmasını sağlayacak EcoStruxure Power SCADA Operation (PSO) yazılımını tedarik edip kuracak. Yazılım ayrıca dahili siber güvenlik özellikleri sayesinde sistemi koruyacak.

Bu atıktan enerji (WTE) tesisi BAE’nin önde gelen sürdürülebilir çevre hizmetleri şirketi olan Bee’ah ile dünyanın önde gelen yenilenebilir enerji şirketlerinden biri olan Masdar’ın ortak girişimi olan Emirates Waste to Energy Company şirketine ait bulunuyor. Bir Avrupa lideri olan ve WTE tesislerinin tasarım ve inşası konusunda referans kabul edilen Fransız endüstri şirketi CNIM’e Bee’ah’nın BAE Şarika’daki Atık Yönetim Merkezinde bulunan tesisi inşa etme ve işletme ihalesi verildi.

Bee’ah Grubu CEO’su Majesteleri Khaled Al Huraimel şöyle konuştu: “Bee’ah, atık yönetimine dair bütünsel ve entegre yaklaşımı sayesinde Şarika’daki çöp oranında yüzde 76 azalma elde etmeyi başardı. BAE’deki ilk atıktan enerji tesisiyle Birleşik Arap Emirlikleri’nde sıfır çöp hedefine yaklaşırken alternatif enerji karışımını da çeşitlendireceğiz. Atıktan enerji tesisimizin güvenlik ve operasyonel mükemmellik alanındaki en yüksek uluslararası standartlara uymasını sağlamak için Schneider Electric gibi lider ortaklarla çalışıyor olmaktan gurur duyuyoruz.”

Masdar CEO’su Mohamed Jameel Al Ramahi de şöyle konuştu: “Masdar, BAE’nin sürdürülebilir ekonomik büyüme hedefini desteklerken ticari açıdan uygun teknolojilerin kurulumunu ilerletmenin en etkili yolunun sektör iş birliği olduğuna inanıyor. BAE için bir anıtsal projeyi daha tamamlamak için Bee’ah, CNIM ve Schneider Electric’teki ortaklarımızla çalışıyor olmaktan gurur duyuyoruz.” 

Şarika Atıktan Enerji tesisi saatte 37,5 ton geri dönüştürülemez kentsel katı atık işleyerek yılda 300.000 ton çöp azaltmak suretiyle BAE’nin atık yönetimi hedeflerini destekleyecektir. Tesis 30 megawatt’a (MW) kadar elektrik üretecek ve bu elektrik doğrudan Şarika Elektrik ve Su Otoritesinin (SEWA) şebekesini besleyerek yaklaşık 28.000 eve elektrik enerjisi sağlayacaktır.

Tesis global çevre güvenlik ve sürdürülebilirlik standartlarına uygun olacaktır. Ayrıca yılda yaklaşık 450.000 ton CO2 salınımını ortadan kaldıracak ve BAE’ye yılda 45 milyon metreküp doğal gaz tasarrufu sağlayacaktır.

Schneider Electric Körfez Ülkeleri Kümesi Başkanı Ahmed Khashan şöyle konuştu: “Şarika atıktan enerji projesi çığır açıcı niteliktedir ve geliştirilmesi sırasında üstümüze düşen görevi yerine getiriyor olmaktan memnuniyet duyuyoruzEcoStruxture teknolojimiz, tesis personeli ve elektrik şebekesini güvende tutacak çeşitli güvenlik ve siber güvenlik özellikleri sayesinde tesisin tam potansiyelinde çalışmasını sağlayacaktır. En önemlisi, tesis on yıllar boyunca bölgenin enerji üretim sektöründe üstün teknolojiye sahip olmasını sağlayacak sensörler ekleme seçeneği sayesinde geleceğe hazır olacaktır.”

Atıktan enerji prosesi atığı ısıya dönüştürür ve bu ısı daha sonra elektrik üretmek için bir türbin jeneratörünü çalıştıran buhar üretmek için bir kazan üzerinden geri kazanılır. Taban külü boşaltılıp bir depoya koyulur ve kullanılabilir geri dönüşüm malzemelerine dönüştürülür ve baca gazı da sıkı hava kirliliği kontrolleriyle işlenir. Kalan buhar havayla soğutulan bir yoğunlaştırıcıdan itilerek tesiste tekrar kullanılan suya dönüştürülür.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

‘Sürdürülebilir İş Ödülleri 2021’ Finale Kalan Projeler Açıklandı

‘Sürdürülebilir İş Ödülleri 2021’ Finale Kalan Projeler Açıklandı

Enerji ve karbondan atık yönetimine, su yönetiminden sürdürülebilir inovasyona, sosyal etkiden işbirliğine, kadının güçlendirilmesinden çalışan …