Son Dakika
Schneider Electric karbonsuzlaştırmayı hızlandırmak için Roca Group ile ortak hareket edecek

Schneider Electric karbonsuzlaştırmayı hızlandırmak için Roca Group ile ortak hareket edecek

  • Schneider Electric, 170 ülkede faaliyet gösteren, 85 fabrika ve 24,000 çalışanı olan Roca Group’a iklim danışmanlığı hizmetleriyle destek verecek ve iki şirket ortak bir sürdürülebilirlik politikası oluşturacak.

Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümünde lider konumda bulunan Schneider Electric, banyo alanlarına yönelik ürünlerin tasarım, üretim ve ticarileştirilmesinde dünya lideri olan Roca Group ile grup çatısı altında tek bir global strateji oluşturarak karbonsuzlaştırma hedefi doğrultusunda yeni bir yol haritası belirlemek üzere anlaşmaya vardı.

170 ülkede faaliyet yürüten Roca Group, 85 fabrika ve 24.000 profesyonelden oluşan bir iş gücüne sahiptir. Çevresel ayak izini iyileştirmek için birkaç yıldır çalışan şirket, Schneider Electric’in yeni iklim değişikliği danışmanlık hizmetlerinin de yardımıyla taahhütlerini genişletmeye ve ortak bir sürdürülebilirlik politikası oluşturmaya karar verdi.

İki şirket arasındaki ortak iş birliği üç aşamadan oluşuyor. İlk aşamada, Roca Group, Schneider Electric ile birlikte çalışarak karbonsuzlaştırma sürecine dair vizyonunu tanımlayacak, çevreyi analiz edecek, yeni ve daha iddialı hedefler belirleyecek. İkinci aşamada, Schneider Electric enerji tüketimi ve emisyonları azaltma taahhütleri belirlemek, fabrikalarda sürdürülebilir enerji üretimi uygulamak ve ortadan kaldırılamayan emisyonları telafi etmek için Roca Group’un tesislerini inceleyecek.

Son olarak, uygulama aşamasında Roca Group ve Schneider Electric şirket süreçlerinin dijitalleştirilmesini ilerletecek ve maliyet ile emisyonları azaltmak için enerji tüketimini izlemek ve optimize etmek amacıyla farklı üretim merkezlerinin sensörlendirilmesine devam edecek. Schneider Electric, ayrıca Roca Group’un karbonsuzlaştırma ihtiyaçlarını tanımlaması konusunda yardımcı olacak, böylece Grup, kendi kaynaklarıyla emisyonları azaltmak ve sürdürülebilir enerjiyi hayata geçirmek için projeler geliştirebilecek.

Roca Group, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (SKH’lar) bağlıdır ve endüstriyel faaliyetlerinin karbon ayak izini azaltmak, su tüketiminin azaltılmasını teşvik etmek ve tesislerinde gerçekleştirilen üretim süreçlerinde sürekli yenilik yapılması için çalışmaktadır. Rakamlar Roca Group’un çevreye olan bağlılığını desteklemektedir. Grup, karbondioksit emisyonlarını 2019 yılında önceki yıla göre %8 azaltırken, bu oran şirketin çabaları ve pandemi bağlamında faaliyetlerin azalması nedeniyle 2020 yılında %22’ye yükselmiştir.

Çevreyle ilgili diğer alanlarda ise Grup tesislerinde su tüketimi geçen yıl %24 azalmış, Sıfır Atık projesi kapsamında %28 daha az atık üretilmiş ve bu atığın %71’i de diğer üretim süreçlerinde geri kazanılabilir nitelikte olmuştur. Ayrıca, Roca Group’un banyo alanlarına yönelik tasarladığı ürünler hem enerji hem de su tüketimini optimize eden en son teknolojileri içermektedir.

Roca Group CEO’su Albert Magrans şöyle konuştu: “Roca Group’ta, çevresel ayak izimizi azaltmak amacıyla en son teknolojileri kullanarak üretim süreçlerimizi optimize etmek için her gün çok çalışıyoruz ve aynı zamanda topluma, bütünsel sağlığı çevreye saygı ile birleştiren banyo alanı ürünleri sunuyoruz. Bununla yetinmeyip, bu stratejiyi ilerletmeye devam etmek ve tüm bölüm ve fabrikalarımıza, karbonsuzlaştırmayı geliştirmeye devam etmemizi sağlayacak ortak bir çerçeve sunmak istiyoruz.”

Schneider Electric İberya başkanı Josu Ugarte şunları söyledi: “Schneider Electric olarak yalnızca kendi değer zincirimizi karbonsuzlaştırmayı taahhüt etmiyoruz ve değişikliğe liderlik eden şirketler için sürdürülebilirlik ve verimlilikte dijital ortak olmak istiyoruz. Roca Group da bu şirketlerden biri.”. Ugarte bu bağlamda, sürdürülebilirliği stratejilerine katan şirketlerin yasal zorunlulukların ilerisinde yer aldığına, daha fazla yetenek çektiğine, sermayeye daha iyi eriştiğine, marka ve işletmelerini güçlendirerek birçok paydaş için daha cazip hale geldiğine dikkat çekiyor.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

‘Sürdürülebilir İş Ödülleri 2021’ Finale Kalan Projeler Açıklandı

‘Sürdürülebilir İş Ödülleri 2021’ Finale Kalan Projeler Açıklandı

Enerji ve karbondan atık yönetimine, su yönetiminden sürdürülebilir inovasyona, sosyal etkiden işbirliğine, kadının güçlendirilmesinden çalışan …