Son Dakika
S.PELLEGRINO ve FOOD FOR SOUL DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN BİR ARAYA GELDİ

S.PELLEGRINO ve FOOD FOR SOUL DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Önde gelen mineralli su markası S.Pellegrino, Chef Massimo Bottura ve Lara Gilmore tarafından kurulan ve kar amacı gütmeyen Food for Soul ile küresel ortaklığını duyuruyor. İş birliği ile pozitif sosyal ve çevresel değişimi teşvik etmek ve sürdürülebilir yemek kültürünü güçlendirmek amaçlanıyor.

Geleceği korumak için sorumlu davranan S.Pellegrino, bütün faaliyetleri ve kaynaklarıyla gıda israfına dikkat çekerek sürdürülebilir yemek kültürünü teşvik edecek eğitici faaliyetlere odaklanıyor. Bu misyon doğrultusunda S.Pellegrino, Food for Soul ile başlattığı iş birliğini duyuruyor. Dünya çapındaki “Refettorio” projelerini desteklemek amacını taşıyan bu iş birliği ile gıda sistemimizi iyileştiren, gıda kaybını ve israfını azaltan,  böylece kapsayıcılığı ve esnekliği sağlayan sosyal sorumluluk faaliyetleri desteklenecek. Misafirperverliğin önemine ve gıdanın insan hayatını daha iyi hale getireceğine olan ortak inancı merkezine koyan iş birliğinin değer eşitliği ve kültürel değişim yaratması hedefleniyor.

Bu iş birliğiyle S.Pellegrino, Food for Soul ile birlikte çalışırken küresel çapta yaratıcılık, inovasyon gibi değerlerle mevcut yetenekleri daha da büyüterek gastronomiye yön vermeye devam ediyor. S.Pellegrino ve Food for Soul nesilleri gıda israfını azaltmaya, sosyal kapsayıcılık ve bireysel refahı teşvik eden faydalı tüketim davranışlarını benimsemeye teşvik edecek eğitici uygulamalarlarla daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmada nasıl bir rol oynayabileceklerini göstermek için iş birliğine kendi beceri ve uzmanlıklarıyla katkıda bulunuyor.

Sanpellegrino Group CEO’su Stefano Marini şunları dile getiriyor: Bizim için “Food for Soul’un farklı kültürlerden oluşan iş birliği ağına katılmak, sosyal değişimi sağlamak ve daha iyi bir yaşam sunmak taahhüdümüzü güçlendirmek adına heyecan verici bir fırsat. Çevreye duyduğumuz sorumluluğu, içinde bulunduğumuz toplum için de duyuyoruz: Gıda sistemlerini geliştirerek, insanlar arasındaki bağları güçlendirerek ve bilgi birikimimizi paylaşarak günümüzün en acil küresel sorunlarından bazılarına çözüm üreterek insanlık ve gezegen adına daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeyi amaçlıyoruz.

S.Pellegrino’nun Food for Soul ile omuz omuza çalışacağı bu iş birliği duyurusu, markanın insanların hayatlarını zenginleştiren faaliyetler yürüttüğü diğer inisiyatiflerden farklı alanları kapsayacak uluslararası bir projenin başlangıcını temsil ediyor. Şef Massimo Bottura, Fine Dining Lovers e-dergisi ile S.Pellegrino Young Chef Academy de dahil olmak üzere S.Pellegrino dijital ekosistemine dahil olarak; fikirleriyle, genç şeflere, yemek tutkunlarına ve evinin aşçısı olanlara ilham verecek, küresel gastronomi topluluğunu atıklarını azaltmaya teşvik edecek yöntemlerin yaygınlaştırılması konusunda destek verecek. Massimo Bottura ayrıca S.Pellegrino Young Chef Academy’nin Sürdürülebilirlik eğitim alanının açılışını, Akademinin genç şef üyelerine açık bir webinar olan atıksız projesi hakkında yapacağı canlı bir konuşma ile yapacak. Bir sonraki buluşmada ise Bottura ve ekibi, kendi restoranlarında ve konaklama işletmelerinde israfın azaltılmasına katkıda bulunmaları için genç profesyonellere değerli işletme bilgileri paylaşacak.

 

Food for Soul’un Şef ağının bir parçası olacak Akademi’nin genç yetenekleri, eğitim programları kapsamında sosyal sektörde gıda güvenliği ve sürdürülebilir gıda hizmeti hakkında bilgi sahibi olacak, Refettorio projelerinde staj yapabilecek, gönüllü çalışmalara katılabilecek ve yeni elçilere mentorluk yapma fırsatını yakalayacaklar.

Food for Soul konuyla ilgili şunları dile getirdi: “İnsanları paylaşmak ve öğrenmek için bir araya getiren fırsatları daima değerlendiriyoruz ve gelecek nesillerin iyi yaşamasının temellerini atarken, gezegen ve insan sağlığı üzerinde doğrudan pozitif etkisi olan fırsatları artırmaya çalışıyoruz. S.Pellegrino ile yaptığımız bu heyecan verici iş birliği, genç mutfak profesyonellerini kültürümüz ve topluluğumuz aracılığıyla sürdürülebilir pişirme konusunda yetiştirerek Food for Soul’un sosyal ve çevresel etkisini büyütmemizi sağlayacak.”

Food for Soul kurucusu Massimo Bottura ise “Daha sürdürülebilir bir gelecek tek başına inşa edilemez, ortak hareket edilmesi gerekir. S.Pellegrino ve dünyanın dört bir köşesinden şefler ile birlikte Akademi’deki genç şeflere ilham vererek, sıfır atıkla bizi daha iyi bir geleceğe taşımaları için harekete geçirebiliriz,” dedi.

 

Nestlé Waters Türkiye Pazarlama Direktörü Can Emci bu global iş birliğinin önemine ilişkin şunları söyledi: “Dünya’nın ve Türkiye’nin nüfusu artarken, bu nüfusu besleyecek kaynaklar giderek azalıyor. Bu sebeple kaynaklarımızı korumak ve yeni kaynaklar yaratmak kadar, israfı önlemek de önemini artırıyor. BM (Birleşmiş Milletler) verilerine göre Türkiye’de yılda 19 milyon ton gıda israf oluyor. Bu israfın önemli bir kısmı ise yiyecek içecek sektöründen geliyor. Nestlé Waters’ın ortak değer yaratma misyonunun bir parçası olarak, Foods for Soul iş birliğiyle bu doğrultuda sorumluluk almak için başlatılan bu bilinç dönüşümü hareketini çok değerli buluyoruz. Nestlé Waters Türkiye olarak bu hareketin Türkiye’de de karşılık bulması yönünde çalışacağız.”

 

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.