Son Dakika
Rosatom ve GDK Baimskaya LLC, Baimsky Tesisine Ortak Enerji Tedariki Anlaşması İmzaladı

Rosatom ve GDK Baimskaya LLC, Baimsky Tesisine Ortak Enerji Tedariki Anlaşması İmzaladı

Rosatom ve GDK Baimskaya LLC, Rusya’nın Çukotka Özerk Okrugu bölgesinde bulunan Baimsky madencilik ve işleme tesisine (Baimsky GOK) enerji tedariki edilmesine yönelik anlaşma imzaladı.

 

Anlaşmaya Rosatom Genel Müdürü Yardımcısı, Kuzey Deniz Yolu Müdürlüğü Başkanı Vyaçeslav Rukşa ile GDK Baimskaya LLC’nin Yönetim Kurulu Başkanı Oleg Novaçuk imza attı. İmza töreni, Rosatom’un düzenlediği “Arctic Day” etkinliğinde gerçekleşti.

Taraflar, Nisan 2022’ye kadar elektrik alım satımı için uzun vadeli “al ya da öde” sözleşmesi yapacakları konusunda anlaşmaya vardılar.

Rosatom, Baimsky GOK’a elektrik tedarik etmek amacıyla optimize edilmiş yüzer güç üniteleri (OFPU) kullanmayı önermişti. Bu üniteler hâlihazırda Rosatom’un makine yapımı bölümü olan Atomenergomash’ta inşa ediliyor.

Vyaçeslav Rukşa konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ana ünitelerden birinin onarımı ya da yakıt ikmali sırasında kullanılacak üç ana ünite ve bir yedek ünite olmak üzere toplam dört enerji ünitesi inşa etmeyi planlıyoruz” dedi.

Rukşa, ilk iki ünitenin Nagleynyn Burnu’nun su alanındaki faaliyet yerine 2026 sonunda taşınarak Baimsky GOK’a giden elektrik hatlarına bağlanmasının planlandığını belirtti.

Oleg Novaçuk da imza töreninde, “Rosatom ve GDK Baimskaya LLC’nin uzun vadeli elektrik alım satımı konusunda anlaşmaya varması, Rusya’nın Arktik bölgesinin kalkınmasına yönelik geniş kapsamlı programın en önemli olayı haline gelecek” açıklaması yaptı.

Anlaşmanın en önemli unsurlarından biri de, tarafların Arktik bölgesinde daha verimli yatırım sağlayacak elektrik enerjisi sanayisine ilişkin mevcut Rus mevzuatının değiştirilmesine destek olmayı planlaması. Taraflar Arktik bölgesinde uzun vadeli projeler üreten yatırımcılara geri ödeme yapılmasını sağlayacak etkili mekanizmaların geliştirilmesi için bu değişikliğin gerekli olduğunu savunuyor.

 

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Rosatom’un REIN Bölümü Avrupa Gençlik Nükleer Forumu'na Katıldı

Rosatom’un REIN Bölümü Avrupa Gençlik Nükleer Forumu’na Katıldı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un REIN Bölümü, 27-30 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Tarragona kentinde …