Son Dakika
Perakende Günleri’nde Depozito İade Sistemi’ne büyük ilgi

Perakende Günleri’nde Depozito İade Sistemi’ne büyük ilgi

Türkiye’de içecek şişeleri ve metal kutularını daha verimli toplamak üzere Depozito İade Sistemi’nin hayata geçmesi planlanırken TOMRA, global deneyimini ve sistemin avantajlarını Perakende Günleri Fuarı’nda sektör ile paylaştı. 

Depozito İade Sistemi, tek kullanımlık içecek ambalajlarından kaynaklanan çevre kirliliğini önlemenin yanı sıra geri dönüşüm için gerekli malzemeyi sağlayarak kaynakların verimli kullanılmasına ve ham madde kazanılmasına da destek oluyor. 2022 yılında Türkiye’de de DİS’nin uygulanması için gerekli planlamalar yapılıyor. Mevzuatı yürürlükte olan 40’tan fazla depozito pazarında faaliyetlerini sürdüren TOMRA Collection Solutions, bu doğrultuda teknoloji ve çözümlerini aktarmak üzere sistemin önemli paydaşı olan perakende sektörü ile Perakende Günleri Fuarı’nda buluştu. Fuarda depozito iade sistemi büyük ilgi görürken katılımcılar, sistem hakkında bilgi alarak depozito iade makinelerini de deneyimlediler.

Depozito iade sistemi, tüketicinin içeceği satın alırken ödeyeceği depozito bedelini, içeceği tükettikten sonra sağlam ve boş ambalajı iade etmesi ile bedeli geri alması üzerine kurulu bir süreç olarak yönetiliyor. Dünyada DİS’ni kabul eden ve uygulayan ülkelerde, plastik ve çevre kirliliğini önlemenin yanı sıra sistemden ekonomik faydalar sağlamak adına da büyük adımlar atıldığı gözlemleniyor. İçecek üreticileri ve perakende sektörü ise bu sistemin en önemli paydaşları arasında yer alıyor.

Perakende, Depozito İade Sistemi’nin merkezinde yer alıyor 

Depozito İade Sistemi’nde içecek satışı yapan tüm satış noktaları, sistemin önemli bir parçası oluyor. Perakende satış noktaları, DİS sayesinde sadece plastik kirliliğinin çözümünde bir paydaş olmuyor, aynı zamanda müşterileri ve işletmeleri için de önemli avantajlar sağlıyorlar. Satış noktaları, tüketicilerin iade edeceği ambalajları alıp, sistemi sadakat yöntemi ile yöneterek süreci avantaja çevirebiliyor.

Araştırmalar, DİS’nin uygulandığı ülkelerde halkın yüzde 84’ünün bu sistemi desteklediğini gösteriyor. Amerika, New York’ta yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 68’i içecek ambalajlarını iade edebildikleri noktalarda alışverişlerini yapıyor. İsveç’te yapılan diğer bir araştırma, ankete katılanların yüzde 45’inin en son depozito iade makinelerini kullandıkları mağazada haftalık alışverişlerini yaptıklarını gösteriyor. Danimarka ve Finlandiya’daki bir araştırma da tüketicilerin yüzde 79’unun depozito iade bedelini aynı mağazadaki ihtiyaçlarının alımı için kullandıklarını ortaya koyuyor. Yani perakende, bu sistem ile hem müşterilerinin duyarlılıklarının arttığı bir konuda yanlarında oluyor hem de bunu işletmeleri için avantaja çeviriyor.

Bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda Depozito İade Sistemi’nin perakende sektörü için orta ve uzun vadede pek çok fayda sağlayacak bir yatırım olduğu görülüyor.

Her türlü perakendeye özel esnek çözümler 

1972’de dünyanın ilk depozito iade makinesini (DİM) geliştiren ve üreten TOMRA, teknolojileri, çözümleri ve makineleri ile sistemdeki paydaşların çözüm ortağı oluyor. Dünya çapında 60’tan fazla ülkede faaliyetlerini sürdüren TOMRA, Depozito İade Sistemi’nde dünyanın dört bir yanında, her yıl yaklaşık 40 milyar adet içecek ambalajını 84.000’in üzerinde kurulu sistemi ile topluyor.

TOMRA’nın geniş ürün yelpazesi, en küçük dükkândan en büyük hipermarkete kadar esnek çözümler sunuyor. Mağazanın dış cephesinde konumlandırılan dış mekâna uygun makinelerden, az raf alanı olan daha küçük mağazalar için özel olarak tasarlanmış, az yer kaplayan kompakt ve ekonomik çözümlere kadar işletmelerin yapısına uygun çözümler sağlanıyor.

Geri dönüşüm deneyimiyle işletme ve müşterilere faydalar sunuluyor 

TOMRA’nın sunduğu dijital ve yenilikçi çözümler ile müşterilerin, tekrar mağazayı ziyareti için harika bir geri dönüşüm deneyimi oluşturuluyor. Tamamen gelişmiş teknolojiler sayesinde sistem, pek çok açıdan kazançlı katma değerler sunuyor.

Depozito iade makinelerinden anında alınan bildirimler, personelin operasyonu verimli ve rutin işlerini aksatmadan yönetmesine yardımcı oluyor. Böylelikle perakende işletmecileri, geri dönüşüm yatırımından maksimum şekilde fayda sağlayabiliyor.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Son Adım, yüksek kalitede geri dönüştürülmüş alüminyum ürünler için TOMRA X-TRACT ile ayıklama yapacak

Son Adım, yüksek kalitede geri dönüştürülmüş alüminyum ürünler için TOMRA X-TRACT ile ayıklama yapacak

Verimlilik sunan ve sürdürülebilir yöntemler ile alüminyum üreticilerinin ikincil kaynak kullanımını arttırarak hem ekonomik hem …