Son Dakika
Mitsubishi Electric CNC Kontrol Üniteleri Sektörde Standartları Belirliyor

Mitsubishi Electric CNC Kontrol Üniteleri Sektörde Standartları Belirliyor

Evden uzaya kadar çok sayıda sektörde ileri teknoloji ürünleriyle dikkat çeken Mitsubishi Electric, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) iş birliğiyle düzenlediği webinarlarda paydaşlarıyla buluşmaya devam ediyor. Gerçekleştirdiği son webinarda CNC ürünlerini ele alan Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Bölümü Mekatronik CNC Departmanı CNC Servis ve Operasyon Destek Takım Müdürü Hakan Gündoğdu, M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri hakkında detaylı bilgileri paylaştı.

Türkiye’deki sanayiciler ve alt yapı projeleri için iddialı bir çözüm ortağı olduğu dijital dönüşüm alanında önemli yatırımlar ve çalışmalar hayata geçiren Mitsubishi Electric, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) iş birliğiyle düzenlediği online etkinliklerle sektör profesyonellerini bilgilendirmeye devam ediyor. Online etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen son webinarda yer alan Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Bölümü Mekatronik CNC Departmanı CNC Servis ve Operasyon Destek Takım Müdürü Hakan Gündoğdu, ileri teknolojiyle geliştirilen M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri hakkında bilgi verdi. Gündoğdu, dünyanın önde gelen makina üreticilerine CNC ürünleri ve mühendislik çözümleri sağlayan Mitsubishi Electric’in dünya genelinde birçok sektörde standartları belirlediğini söyledi.

Mitsubishi Electric’in her ihtiyaca cevap veren bir CNC serisi mevcut

Seriler arasındaki farklılıkları ve doğru seri seçiminin önemini anlatan Hakan Gündoğdu, şunları paylaştı: “M80 ve M800 serileri, şirketimiz tarafından M8 serisi olarak adlandırılıyor. M80 için A, B, W ve M800 için S ve W varyasyonlarımız mevcut. M800 serisi CNC üniteleri esneklik ve yüksek performansı nedeni ile daha çok özelleştirme ve performansa ihtiyaç duyan makineler için kullanılıyor. M800S serisi; yüksek performanslı, ekranla bütünleşik kompakt tasarıma sahip ve Mitsubishi Electric’e özel bir CNC işletim sistemiyle geliyor. Dolayısıyla, kendi özel HMI’ını yazmak gibi bir sorumluluğu ve projesi olmayan, bununla birlikte üst düzey bir makine üreten veya satın alan işletmelerin bu seriyi tercih etmeleri doğru bir yaklaşım olur. M800W serisinde ise daha esnek bir yapıyla karşılaşıyoruz. Windows tabanlı bir işletim sistemine sahip olduğu için özelleştirilebilir ekranlar oluşturmak, kendi HMI’ını yazmak ve özel ekranlar tasarlamak bu seriyle çok daha kolay. M80 serisi ise standart olarak tüm fonksiyonları sunan ve standart işleme merkezi ve tornalarda maksimum performans, verimlilik ve yüzey kalitesi hedeflenerek tasarlanmış bir seri. Bir torna veya işleme merkezi üretmek isteyen, aynı zamanda kendi özel HMI’ını tasarlama hedefi olmayan işletmeler için M80 serisi tüm ihtiyaçları karşılıyor. M80W serisi de isteğe bağlı olarak 19 inç ekrana sahip olabiliyor ve özelleştirmelerin daha fazla yöntemle yapılabileceği bir ünite olarak öne çıkıyor.”

Multi-touch özellikli ekranlar yeni nesil operatörler için kullanım kolaylığı sağlıyor

M80 ve M800 serilerinin ekran ve klavye tasarımıyla dikkat çektiğini ifade eden Gündoğdu; “Son 15 yılda bir ürünü kullanma deneyimimiz çok değişti. Özellikle zoom yapmak, ekrana dokunmak ve yazı yazmak gibi alışkanlıklarımız fiziksel donanımlardan tamamen yazılımsal arayüzlere geçti. Bu seriler, akıllı telefon ve tabletler gibi teknolojilerle büyüyen yeni nesil operatörlere hitap ediyor ve gelecek odaklı CNC’lerin kullanımını kolaylaştırıyor. Serideki yüksek çözünürlüklü ekranlar; 8.4 inch, 10.4 inch, 15 inch ve 19 inch seçeneklerinden oluşuyor. 10.4 inch ve daha büyük ekranlarda standart olarak sunulan multi-touch özellikli kapasitif dokunmatik ekran hem deneyimli hem de yeni operatörler için akıllı telefonlara benzeyen kolay ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Zorlu tuş işlemlerine son veren bu fonksiyon sayesinde programın istenilen bölümü kolaylıkla görüntülenip izlenebilirken diğer ekranlardaki bir menü rahatlıkla seçilebiliyor” dedi.

Mitsubishi Electric’in kendi işlemcisiyle işleme hızı neredeyse iki kat artıyor

M8 serisinin üretim ve verimlilik gibi endüstriye sağladığı faydaları da anlatan Hakan Gündoğdu, sözlerini şöyle tamamladı: “M8 serisiyle gelen ve şirketimiz açısından en büyük yeniliklerden biri Mitsubishi Electric’in CNC için özel olarak geliştirdiği ve ilk kez M8 serisinde kullandığı CPU oldu. Standart CPU’lardan farklı olarak sadece CNC makineleri ve işleme teknolojileri düşünülerek tasarlanmış olan bu yeni CPU sayesinde çevrim süreleri, NC programlarının CPU tarafında hesaplanma hızları ve PLC işlem zamanları çok daha iyi seviyelere ulaştı.

hakkında Özgür Karip

Ayrıca Kontrol Et

Mitsubishi Electric Geleceğin Otomasyon İhtiyacını Karşılıyor

Mitsubishi Electric Geleceğin Otomasyon İhtiyacını Karşılıyor

Enerji verimli, çevreci, yenilikçi ürünleri ve ileri teknoloji çözümleriyle evden uzaya kadar çok sayıda sektörde …