Son Dakika
Mastercard’dan Çevreci Çözümler için Sürdürülebilirlik İnovasyon Laboratuvarı

Mastercard’dan Çevreci Çözümler için Sürdürülebilirlik İnovasyon Laboratuvarı

 

Sürdürülebilir gelecek için çevre dostu çözümler hayata geçiren ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard, “Sürdürülebilirlik İnovasyon Laboratuvarı” adlı yeni projesini duyurdu. 2022 yılının ikinci çeyreğinde Stockholm’de açılması planlanan laboratuvar, iklim bilincine sahip dijital ürünler ve çözümler geliştirmek için küresel bir araştırma ve geliştirme merkezi olarak hizmet verecek.

 

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard, çevreye duyarlı dijital ürün ve çözüm portföyünü geliştirmeye devam ediyor. İsveç’in başkenti Stockholm’de “Sürdürülebilirlik İnovasyon Laboratuvarı” adlı yeni projesini hayata geçiren şirket; bu laboratuvar ile işletmelerin ve tüketicilerin ürün ve hizmetleri üretme, dağıtma ve satın alma biçimlerine yön vermeyi, hızla dijitalleşen küresel ekonomide insanların ve gezegenin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 

Avrupa İklim Paktı ve AB Yeşil Mutabakat elçisi olan Mastercard’ın Sürdürülebilirlik İnovasyon Laboratuvarı, topluma ve çevreye olumlu etkisi olan ürünler geliştirmek adına değer zincirlerinde görünürlüğü ve izlenebilirliği artırmak, sürdürülebilir harcamayı mümkün kılan çözümler üretmek için çalışacak. Araştırma ve geliştirme çalışmalarının devam ettiği laboratuvarın açılışının 2022 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

Dünyanın en acil çevresel sorunlarını çözmek için çalışılacak

 

Sürdürülebilirlik İnovasyon Laboratuvarı’nda, dünyanın en acil çevresel sorunlarını çözmek için finansal katılım gibi alanlarda 5G, kuantum ve blockchain gibi teknolojilerin nasıl uygulanabileceği araştırılacak. Laboratuvar, sürdürülebilir tüketim ve değer zincirleri için çözümlere odaklanan Ar-Ge Merkezi, sürdürülebilir ortak değer çözümlerinin oluşturulması için iş ortaklarını ve müşterileri bir araya getiren “Hizmet Laboratuvarı” ve uygulamalı ürün demoları ile yüz yüze etkileşime olanak tanıyan “Mastercard Deneyim Merkezi” birimlerinden oluşacak.

 

Yeni laboratuvarın hayata geçirileceği İskandinavya bölgesindeki yenilikçi start up şirketleriyle uzun süreli iş ortaklıkları bulunan Mastercard, son olarak tüketicilerin harcama kategorilerinde yaptıkları satın alımlardan kaynaklanan karbon emisyonlarının anlık ekran görüntüsünü almalarına olanak sağlayan Karbon Hesaplayıcı çözümünü geliştirmek için İsveç merkezli fintech şirketi Doconomy ile iş birliği yapmıştı. Sürdürülebilirlik İnovasyon Laboratuvarı’nın ilk önceliği, artık şirketin küresel ağında yayın olarak kullanılmakta olan Mastercard Karbon Hesaplayıcı’nın müşteriler tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılması olacak.

 

Mastercard Sürdürülebilirlik Sorumlusu Kristina Kloberdanz, “Küresel iklim değişikliği hedeflerine ulaşmak için pratik uygulamalara sahip yenilikçi çözümlerin çok acil bir şekilde desteklenmesi gerekiyor. Sürdürülebilirlik İnovasyon Laboratuvarı, daha sürdürülebilir bir dijital ekonomiye doğru ilerlerken, tüketiciler ve işletmeler dahil olmak üzere herkesi iklim eyleminde birleştirerek çevre dostu çözümlerden oluşan güçlü bir portföyü hayata geçirmemize yardımcı olacak. Çünkü küresel karbon izinin azaltılması için belirlenen hedeflere ulaşmak için tüketimin daha sürdürülebilir bir paradigmaya geçilmesi gerekiyor” dedi.

 

2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşacak

 

Tedarikçi ağındaki emisyonları ele almak için 1.5 Degree Supply Chain Leaders girişimine katılan Mastercard, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşma taahhüdünde ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Şirket, 100 milyon ağacın restorasyonunu amaçlayan Paha Biçilemez Gezegen İttifakı’nın bir parçası olarak dünya genelinde 65’ten fazla iş ortağını bir araya getirirken; Climate Fintech Cards & Payments Challenge ve Start Path start up katılım programı aracılığıyla iklim odaklı fintech inovasyonunu destekliyor.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Pandemide dijital ödemelerin odak noktası siber güvenlik oldu

Pandemide dijital ödemelerin odak noktası siber güvenlik oldu

Hızlı dijitalleşme, online satışları ve buna bağlı olarak da dijital ödemelerin kullanım sıklığını, salgın ise siber …