Son Dakika
Kurban Bayramı’nda mutfakların yıldız ürünleri

Kurban Bayramı’nda mutfakların yıldız ürünleri

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala bu özel dönemin yıldız ürünleri olan kıyma makineleri ve donduruculara olan talep oldukça arttı. Bu yoğun talepten yola çıkan Avrupa’nın açık ara bir numaralı teknoloji perakendecisi MediaMarkt, bu ürünleri alırken tüketicilerin dikkat etmesi gereken özelliklerle ilgili bir rehber hazırladı.

 

Kurban Bayramı’na oldukça kısa bir süre kaldı. Yardımlaşma duygusunun en çok yaşandığı dönemlerden olan Kurban Bayramı, aynı zamanda birçok farklı sektörün de hareketlenmesine sebep oluyor. Bayramlık giysilere ve hediyelere bu dönemde talep artarken aynı zamanda derin dondurucu ve ev tipi kıyma makineleri gibi elektronik ürünlere de yoğun bir talep oluyor. Türkiye’nin en geniş satış alanına sahip elektronik perakendecisi MediaMarkt, evlerine bu ürünlerden alacak vatandaşlar için bilgilendirici bir rehber hazırladı.

 

Kıyma makinesi alırken bunlara dikkat edin

Ev tipi kıyma makineler, özellikle son dönemde elektrikli mutfak ürünlerine olan talep artışıyla tüketicilerin artık daha sıcak baktığı ürünlerin başında geliyor. Üstelik Kurban Bayramı’nın da yaklaşmasıyla tüketicilerin en çok merak ettiği ürünlerden olan kıyma makinelerini alırken temel olarak ürünün wattına (motor gücüne), sucuk veya sosis yapma aparatlarının olmasına, salça yapımında kullanılması ve disklerin çelik olmasına dikkat edilebilir. İşlem kapasitesi için motor gücü önemli bir etkenken makinenin dakikadaki işlem kapasitesine de göz atılmasında fayda var. Diğer bir konu da makineyle birlikte gelen aparatlar çünkü bazı ürünlerde kalın ve ince ızgara seçenekleri de mevcut. Bu sayede hamburger için farklı, ince kıyma veya köfte için farklı kıyma çekilebiliyor. Bunlara ek olarak salça yapma aparatları olan ürün alternatifleri de var. Son olarak da uzun süreli bir kullanım ve hijyen için çelik diskli ürünler tercih edilebilir. Çünkü çelik diskler, paslanmaz yapısıyla daha sağlıklı bir alternatif olacaktır.

 

Derin dondurucularda tercihin hangisi? Dikey mi yoksa sandık mı?

Derin dondurucu alırken öncelikle daha temel bir özellik gözetilmeli; dikey tip mi yoksa sandık tipi modeller mi? Dikey olarak adlandırılabilecek çekmeceli modeller tüketicilere kullanım kolaylığı ve ergonomik bir ürün yapısı sunuyor. Bu kategoride özellikle 5 çekmeceli modeller talep görürken 6 ve 7 çekmeceli modellere olan ilgi de artışta. Bununla birlikte No Frost modeller de tüketicilerin talep gösterdiği modeller arasında bulunuyor. Dikey derin dondurucu alacak vatandaşlar temel olarak ürünün çekmece sayısına, ürün hacmine ve soğutma tipine (bazı ürünlerin hem soğutucu hem de dondurucu özelliği bulunuyor) dikkat edebilir.

 

Dikey modeller revaçta

Tüketicilerin geçmiş dönem derin dondurucu satın alma alışkanlıkları incelendiğinde Türkiye’de en çok çekmeceli ve geniş derin dondurucuların tercih edildiği, sandık tipi olan modellere olan ilginin ise azaldığı gözlemleniyor. Bununla birlikte daha geleneksel bir model olan sandık tipi derin dondurucular hâlâ birçok ev için ideal ürün konumunda bulunuyor. Özellikle bazı modellerde yer alan anahtar ile kilitlenme seçeneği ise bazı tüketiciler için tercih nedeni olabiliyor. Sandık tipi derin dondurucu alacaklar ise ürünün litresine, anahtar ile kilitlenme özelliğine, soğutucu tipine ve ölçülerine (genişlik, derinlik ve yükseklik) dikkat edebilir.

 

Derin dondurucu: Sadece etin değil, meyve ve sebzelerin de muhafızı

Kurban Bayramı’yla gelen talep artışından bağımsız olarak sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler de derin donduruculara ilgi gösteriyor. Derin dondurucular ile tüketiciler; mevsiminde aldıkları meyve veya sebze gibi ürünleri daha uzun süre muhafaza edebiliyorlar.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

MediaMarkt'tan Türkiye'ye 1 ayda 3 mağaza

MediaMarkt’tan Türkiye’ye 1 ayda 3 mağaza

Türkiye’nin en geniş mağaza ağına sahip elektronik perakendecisi MediaMarkt, yatırımlarına tam gaz devam ediyor. Bir …