Son Dakika
Kadınlar Finansal Endişeyi Daha Çok Hissediyor: Finansal Endişeleriniz Varsa Bu Beş Yolu Mutlaka Deneyin

Kadınlar Finansal Endişeyi Daha Çok Hissediyor: Finansal Endişeleriniz Varsa Bu Beş Yolu Mutlaka Deneyin

Finansal endişeleriniz varsa bu beş yolu mutlaka deneyin 

Kenara para koymak bir zamanlar basit görünüyordu. Sonunda, hepimiz büyüdük ve küçük tasarruflar ile canımızın çektiğini almak bir arzu olmaktan çıktı, kişisel finans kavramı hayatımızı şekillendiren bir unsur oldu.

George Washington Üniversitesi’ndeki Global Finansal Okuryazarlık Mükemmeliyet Merkezi’nin 2018 Ulusal Finansal Yetenek Çalışması’ndan elde edilen verilere göre ankete katılanların %60’ının kişisel finanslarını düşünürken endişe duyduğu görüldü.

Bu endişe kadınlarda ise biraz daha yaygın gibi görünüyor. Araştırmaya katılan kadınların %65’i, ankete katılan erkeklerin %54’üne kıyasla bu şekilde hissettiklerini belirtiyor.

Bu hissedilen kaygılar ve finansal karmaşıklık çok büyük olabilir, ancak bu, mali durumunuz hakkında sürekli endişelenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bununla savaşmanın ise birçok yolu var. Bunlardan biri de misyonu, yatırım, finansal eğitim ve dijital varlık ticaretini erişilebilir ve kolay hale getirmek olan Bitpanda gibi düzenlenmiş ve güvenilir dijital yatırım platformları aracılığıyla paranızı doğru varlıklara yatırmak ve finansal okuryazarlık kazanmaktır.

İşte Bitpanda’ya göre size finansal yolculuğunuzda yardımcı olacak beş temel ipucu:

1- Paranın akışını takip edin

 İnsanların bir şey hakkında biraz gergin veya endişeli hissettiklerinde sahip oldukları yaygın bir alışkanlık, ilk etapta problemden kaçınmaktır. Açtığınız hesabınıza hiç bakmazsanız, kendinize iyilik yapmıyorsunuz demektir.

Bazen, karşılaşabileceğimiz şeyden hepimiz korkabiliriz; bazen de kötü kararlarla yüzleşmek istemeyiz. Her iki durumda da, kendinize ve kişisel finansınıza karşı şeffaf olmak, ne yaptığınızı, neden yaptığınızı ve gereksiz sürprizlerden nasıl kaçınacağınızı anlamanız önemli bir anahtardır. Ne kadar iyi ya da kötü olursa olsun, her şeyi zaten biliyorsanız, bilinmeyen hakkında gergin olmanıza gerek yok. Bunu başarmanın bir yolu, bir harcama günlüğü tutmaktır, böylece paranızın nereye gittiğinin ve neye ihtiyacınız olduğunun her zaman farkında olursunuz. Ayrıca size bu konuda harika bir genel bakış sunan birçok uygulama var.

2- Eğilimlerinizin farkında olun

Herkesin parasını harcamayı sevdiği şey farklıdır. Bazı insanlar son moda olan gıdaya daha fazla para harcamaya hazır iken başkaları alışveriş sevdasını tatmin ediyordur. Bazıları ise ne yapacağına o kadar emin değildir. İnsanların ortak noktası, paralarını boşa harcama kaygısının ağır basmasıdır. Bununla ilgili en önemli şey, emin değilseniz, sizi tedirgin eden duygunun tam olarak ne olduğunu bulmaktır.

En büyük endişe de ay sonunda önemli miktarda paranın hesabınızdan harcanmış olması ve ayın sonunda size bu paranın nereye harcandığı konusunda büyük bir soru işareti bırakmasından kaynaklanmaktadır. Eğilimlerinizi ve paranızı neye harcamayı sevdiğinizi bilmek, bu satın alımların çoğunun gerekli olup olmadığını veya bunları bütçenize nasıl uydurabileceğinizi analiz etmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede sürprizlerle karşılaşmaz ve ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla mali durumunuzu kontrol edebilirsiniz.3

3. Nereden yardım isteyeceğinizi bilin

Acil bir mali ihtiyacınız olduğunda gidecek bir yere sahip olmak bir lüks olarak kabul edilir. Herkes, dipsiz kuyudan para çeker gibi bitmeyecek bir banka hesabına sahip değildir veya bir kraliyet ailesi mensubu olarak doğmuyor.   Ancak, acil durum çıkışlarınızın nerede olduğunu bilmek önemlidir. Acil para ihtiyacınız olduğunda başvurduğunuz kişiler her zaman milyarder amcalar ya da piyango kazanan büyük teyzeler olmak zorunda değiller. Başvurduğunuz kişiler arkadaşlarınız, kurumlar ve hatta hükümet olabilir. İşler ters gittiğinde nereye gideceğinizi bilmek ve kendinize nasıl yardım edeceğinizi bilmek çok önemlidir.

Uzun zamandır tanıdığınız arkadaşlarınız market ihtiyaçlarınızı karşılama konusunda size yardımcı olabilir veya sizin durumunuzdaki insanlara yardım etmek için hükümet programları olabilir. Nereye gideceğinizi ve ne istediğinizi bilmek, zor bir dönemde en büyük farkı yaratacak ve böylece bazı endişelerinizi yatıştıracaktır.

 4- Bir güvenlik ağı oluşturun

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.