Son Dakika
İlk Rakı Tat Çemberi Artık Dünyada da Tescilli

İlk Rakı Tat Çemberi Artık Dünyada da Tescilli

Hayata geçirdiği projelerle geçmiş ve yeniyi harmanlayarak geleceğe önemli yatırımlar yapan Mey|Diageo’nun Çukurova Üniversitesi birliğiyle rakının tat çemberini tanımladığı bilimsel çalışma, dünyanın önde gelen hakemli dergilerinden Foods MDPI’da yayınlandı. İki yıl süren çalışma, üç ilde 16 uzman duyusal analistin katılımıyla gerçekleştirilmişti. 

 

Mey|Diageo’nun Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği iş birliğiyle rakının aroma- tat çemberini tanımladığı bilimsel çalışmayı içeren makale, dünyanın önde gelen hakemli gıda bilimi dergisi Foods MDPI’da yayımlandı. Rakının aromatik derinliği ve zenginliğinin daha iyi anlaşılmasını sağlayan çalışma, tanımlayıcı duyusal analiz metodu kullanılarak iki yıl boyunca üç ilde, 16 uzman panelistin katılımıyla yürütülmüş; 2020 Mayıs ayında Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgut Cabaroğlu; Dr. Öğr. Üyesi Merve Darıcı ve Mey Diageo Kıdemli Kalite, Teknik ve İnovasyon Müdürü Duygu Beypınar ile Kalite, Teknik ve İnovasyon Müdürü Koray Özcan tarafından bilimsel bir makale haline getirilmişti.

Anasonlu bir içkinin aroma tat çemberinin tanımlandığı çalışma, dünyada ‘ilk’ olma özelliği taşıyor.  Tat çemberi çalışması alkollü içki sektöründe viski ve şarap, gıda sektöründe kahve, çikolata gibi gastronomik derinliği olan ürünler için yapılıyor. Rakı için ise literatürde bugüne kadar yapılan tat çemberi çalışması bulunmuyordu. Gelecek kuşaklara bir miras niteliğindeki çalışmayı içeren bilimsel makalenin Foods MDPI’da yayınlanması ile rakının aroma- tat çemberi uluslararası literatüre girmiş ve tescil edilmiş oldu.

3000’den fazla tadımla duyusal analiz yapıldı

“Sensory Lexicon and Major Volatiles of Rakı Using Descriptive Analysis and GC-FID/MS” isimli bilimsel çalışma, Mey|Diageo ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği iş birliği ile gerçekleştirildi. İki yıl boyunca Türkiye’de piyasada bulunan tüm üreticilere ait önemli markalar, 3000’den fazla tadımla tekrarlı duyusal analizlere alındı ve rakının aromatik dünyası ve aroma-tat çemberi tanımlandı.

Tanımlayıcı duyusal metotlar, ürünlerin duyusal değerlendirilmesinde eğitimli analistler tarafından duyusal tanımlayıcıların hem kalitatif hem kantitatif olarak belirlenmesinde kullanılan en gelişmiş yöntem olarak kabul ediliyor.

Bu metot bir ürünü diğerlerinden ayıran aroma, görünüş, tat, lezzet, tekstür, ağız hissi, tadım sonrası his ve ses gibi özelliklerinin kalitatif yönden değerlendirilmesini sağlıyor. Algılanan ürün özellikleri, daha sonra panelistler tarafından kantitatif olarak değerlendiriliyor.

Tanımlayıcı duyusal analizlerin en önemli avantajı, tüketici tercihi ya da enstrümantal analiz sonuçları ile duyusal sonuçlar arasında bir ilişkinin tespit edilebilmesini sağlaması. Tanımlayıcı duyusal analizler ayrıca ürünlerin kalite kontrolünde tüketici tepkilerinin anlaşılmasında ve ürünlerin eşleşmesinde kullanılabiliyor.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.