Son Dakika
HIZLA HAREKET EDEN YARIŞ ARABALARINA DAHİ MÜKEMMEL ODAKLANAN: Canon EOS R3

HAREKET EDEN YARIŞ ARABALARINA DAHİ MÜKEMMEL ODAKLANAN: Canon EOS R3

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, yüksek performanslı ve yüksek hızlı en yeni profesyonel aynasız fotoğraf makinesi EOS R3 modelini tanıttı. Profesyonel fotoğrafçılar ve videograflar için tasarlanan EOS R3, üstün çekim, kayıt becerileri ve kullanım kolaylığıyla spor, vahşi yaşam ve haber fotoğrafçıları için yeni bir çağın başladığının habercisi oldu.

 

Canon, çıkarttığı her yeni ürün için yaptığı uzun Ar-Ge çalışmalarıyla optik mükemmelliği yakalamayı hedefliyor. Yeni EOS R3’ün teknik özellikleriyle cihaz, nesne izlemeyi başka bir seviyeye taşıyor ve makine işlevleri arasına yarış otoları ve motosikletler dahil olmak üzere motor sporları için Otomatik Odaklama (AF) takibi ekliyor. Ayrıca yüksek hızda örneklemeyle 4K video kaydedebilen cihaz film yapımcıları için de yeni ve uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Canon EOS R Sistemi ürün serisinin görüntü kalitesi EOS R3’te üst düzey bir performansla buluşuyor. EOS R3’ün RF Yuvası, Canon’un RF lensleriyle birlikte kullanıldığında, herhangi bir fotoğraf makinesi ve lens ikilisinde benzeri görülmemiş bir optik mükemmellik yakalanabiliyor. Sonuç olarak spor, vahşi yaşam ya da haber çekimi fark etmeksizin profesyonel fotoğrafçılar için daha önce akıllarına dahi gelmeyen yollarla saliseler içinde akıp giden anları tam zamanında yakalayabilme fırsatı yaratıyor.

 

Hızlı hareket eden nesnelere keskin odaklanabilen çekimler

Kadraj etrafında araba ve motor gibi hareketli nesneleri takip eden profesyoneller, Canon’un Dual Pixel CMOS AF teknolojisi sayesinde, 30 kare/sn’de RAW çekim yaparken dahi, EOS R3’ün keskin odaklanma becerisinin keyfini çıkarıyor.

EOS R5 ve EOS R6’da bulunan AF takibi teknolojisine sahip olan EOS R3, kişilerin, küçük kuşlar dahil hayvanların, yarış arabalarının ve motosikletlerin takip edilmesini kolaylaştırıyor, başta motor sporları fotoğrafçıları olmak üzere profesyonel fotoğrafçılara bulunmaz bir nimet sunuyor. Ayrıca ışık yetersizleştiğinde ya da aşırı karanlıkta -7 EV veya daha düşük ışık seviyelerinde odaklanma kapasitesinden kaybetmiyor.

Profesyonellerin sadece gözleriyle AF noktasını seçebilmelerine olanak tanıyan Canon’un benzersiz ‘Gözle Kontrol AF teknolojisini’ destekleyen EOS R3, anında harekete geçerek hızlı fotoğraf çekebilmesiyle fotoğrafçıların yaratıcılığını destekliyor. EOS R3 düşük ışık altında makine sarsıntısına karşı, Canon’un devrim niteliğindeki birleşik Görüntü Sabitleyici (IS) teknolojisi ile 8 stop’a kadar koruma sunuyor. Fotoğraf makinesinin sensör kaydırmalı IS’si, birçok RF Yuvalı lenslerde yerleşik olarak sunulan optik IS ile çalışarak profesyonellerin yarı karanlık ışıkta elde çekim yapmalarına veya hareketi kasıtlı olarak bulanıklaştırmak için uzun deklanşör hızlarını kullanmalarına olanak tanıyor.

 

Elektronik deklanşörle yapılabilecekleri yeniden tanımlıyor

EOS R3’un özünü oluşturan, Canon’un yüksek performanslı DIGIC X görüntü işlemcisiyle birlikte çalışan, arkadan aydınlatmalı yepyeni bir istifli CMOS sensörüdür. Fotoğraf makinesi, tam AF/AE takibi ile 30 kare/sn’lik olağanüstü bir hızda kaliteli RAW dosyaları yakalayabiliyor. Fotoğraf makinesinin yeni sensörünün yüksek hızı, elektronik deklanşörle yapılabilecekleri yeniden tanımlıyor. Üstelik harici Speedlite’larla kullanıldığında elektronik deklanşörle flaş senkronizasyonu yapılabilen cihazın hızlı hareket eden konuları çekerken görülen ‘rolling shutter’ bozulması minimum seviyede tutuluyor.

 

Video çekimlerinde de hareketli nesnelere keskin odaklama

EOS R3, üst düzey fotoğraf çekimi becerilerine ek olarak, yüksek kaliteli video çekimi imkanı da sunuyor. Kullanıcılar yüksek hızda örneklenmiş 4K kaydı alabilirken, RAW çekimlerini dahili olarak kaydedebiliyor. Canon Log 3’le birlikte kullanıldığında daha geniş dinamik aralık ve renk tonu geçişi sağlıyor. En önemlisi, fotoğrafçılar için mevcut olan aynı nesneyi tanıma becerisi videograflar tarafından da kullanılabiliyor, böylece film yapımcıları hızlı hareket eden nesneleri kadraj etrafında izleyerek net odakta tutabiliyor.

 

Profesyoneller maksimum kullanım kolaylığı ve verimlilik

EOS R3, Canon’un efsanevi EOS-1D X serisiyle aynı seviyede toz ve su girişi direnci ve magnezyum alaşımlı gövdesiyle en zorlu hava koşullarının üstesinden geliyor. Ayrıca yine EOS-1D X Mark III fotoğraf makinelerinde de bulunan yüksek kapasiteli bir LP-E19 pille çalışması sayesinde fotoğrafçıların hali hazırda takım çantalarında yer alan pilleri kullanmalarına olanak tanıyor. Çift kart yuvası, görüntü dosyalarının SD veya CFexpress hafıza kartlarına yazılmasına imkân sunuyor. Bununla birlikte sezgisel kullanım için hem çoklu kontrol cihazı hem de akıllı kontrol cihazı ile farklı kontrol seçenekleri ihtiyacına çözüm sunuyor. Gövde üzerinde özelleştirilebilir üç kadranın yanı sıra her RF Yuvalı lens üzerinde bir Lens Kontrol halkası, deklanşör hızı, diyafram açıklığı yer alıyor ve bunlar fotoğraf makinesi fotoğrafçının gözündeyken ISO ve pozlama telafisinin kolayca ayarlanmasına yardım ediyor. EOS R3’te aynı zamanda, profesyonellerin yaratıcı perspektiflerden kolayca kadrajlayabilmelerini sağlayan bir Değişken Açılı ekran da yer alıyor.

 

Canon Mobil Dosya Aktarımı uygulamasıyla uyumlu

Lider spor ve haber fotoğrafçıları ve videografları için tasarlanmış fotoğraf makinelerinde bağlantı hayati önem taşıyor. Bilgisayar ağları, dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlarla iletişime olanak tanıyan yerleşik Kablolu LAN soketi ve 5GHz Wi-Fi sunan EOS R3 ile profesyoneller görüntüleri hızlı ve kolay bir şekilde paylaşabiliyor. EOS R3, daha önce duyurulduğu gibi, Canon Mobil Dosya Aktarımı uygulamasıyla da uyumluluğa sahip. Üstelik, EOS R3’de yeni bir aksesuar kızağı da yer alıyor. Bu kızak, fotoğraf makinesine takılan yeni aksesuarlar için veri iletişimi ve güç sağlıyor.

 

 

EOS R3 ile ilgili temel özellikler şunlardır;

  • Canon tarafından yeni geliştirilen Arkadan aydınlatmalı CMOS sensör
  • AF/AE takibi ile 30 kare/sn
  • Kişiler, (kuşlar dahil) hayvanlar ve motor sporları (yarış motorları ve arabaları) için AF takibi
  • Dahili olarak yüksek hızda örneklemeli 4K veya RAW görüntüler ve Canon Log 3 kaydedebilir
  • Gözle Kontrol AF noktası seçimi
  • -7 EV veya daha düşük ışık seviyelerinde odaklanın
  • Dual Pixel CMOS AF
  • EOS-1D serisinin toz ve su girişi direnci

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Canon’dan spor fotoğrafçılığında lider kamera: EOS R3

Canon’dan spor fotoğrafçılığında lider kamera: EOS R3

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, uzun süredir beklenen, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığının yanı sıra portre …