Son Dakika
GÜSOD’dan Özel Güvenlik Günü ve Haftası mesajı

GÜSOD’dan Özel Güvenlik Günü ve Haftası mesajı

Sektörün en köklü ve öncü sivil toplum kuruluşu GÜSOD (Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği) tarafından yapılan açıklamada, özel güvenlik sektöründe fedakarca görev yapan tüm çalışanların Özel Güvenlik Günü ve Haftası kutlanırken, sektörün en büyük sorunları arasında yer alan özlük haklarının yapılacak düzenlemelerle iyileştirilmesi gerektiğine de dikkat çekildi. GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, “Her koşulda, cesaret ve fedakarlıkla görev yapmayı sürdüren, kolluk kuvvetlerinin en büyük destekçisi özel güvenlik görevlilerine verdikleri tüm emekler için teşekkür ederim, sektörümüzün Özel Güvenlik Günü kutlu olsun” dedi. 

 

26 Haziran 2004’te yürürlüğe girerek özel güvenlik hizmetlerinin yasal çerçevesini belirleyen 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve İlgili Yönetmeliği 17 yılı geride bırakırken, kanunun kabul edildiği 26 Haziran da Özel Güvenlik Günü ve Haftası olarak kutlanmaya devam ediyor.

Özel Güvenlik Sektörünün doğru çalışma ilkeleri ve asgari standartlarını oluşturmayı hedefleyerek faaliyetlerine devam eden GÜSOD’un, Özel Güvenlik Günü ve Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, özel güvenlik sektörünün başta gelen sorunları arasında çalışanların özlük haklarının iyileştirilmesi ihtiyacının yer aldığına dikkat çekildi.

GÜSOD Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, “Öncelikle fedakarlıkla görev yapmayı sürdüren Özel Güvenlik Görevlilerine verdikleri tüm emekler için teşekkür ederim, sektörümüzün Özel Güvenlik Günü kutlu olsun. Bu özel gün vesilesiyle Özel Güvenlik çalışanlarının diğer hizmet sektörlerinden farklı olarak, yaptıkları riskli görev, çalışma şartlarının farklılığından ötürü özlük haklarının düzenlenmesinin sektöre olumlu katkı sağlayacağının altını bir kez daha çizmek isterim” dedi.

KÖSEREİSOĞLU, “5188 kapsamında, sektörel taban ücretin belli oranda arttırılması, fazla mesai ücretlerindeki çarpanın yükseltilmesi, genel tatil ücret çarpanının ve yıllık izin haklarının arttırılmasıyla birlikte özel güvenlik görevlilerine vazife malullüğü hakkının tanınmasının da gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte özel güvenlik görevlilerinin vefatı, yaralanması durumunda tazminat ödenmesi, SGK iş tanımları listesine özel güvenlik güçleri başlığının eklenmesi de sektöre olumlu katkı sağlayacaktır” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) hakkında: 

GÜSOD; özel güvenlik sektörünün doğru çalışma ilkelerini ve asgari standartlarını oluşturmayı amaç edinmiş özel güvenlik şirketlerinin yöneticileri tarafından 25 Ekim 1994 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Sektörün en eski ve öncü sivil toplum kuruluşudur. GÜSOD, bünyesindeki özel güvenlik şirketlerinde 60 binin üzerinde özel güvenlik görevlisi istihdam edilmektedir. Özel güvenlik sektöründe gerçekleşen cironun yüzde 25’i GÜSOD üyesi şirketlere aittir.  GÜSOD; 2000 yılından bu yana Avrupa’da 23 ülkenin (bu ülkelerin 17’si AB üyesidir) üye olduğu Avrupa Güvenlik Hizmetleri Konfederasyonu’nun (Confederation of European Security Services (CoESS) asli üyesidir. GÜSOD; Konfederasyon bünyesinde aktif olarak faaliyetlerini sürdürmekte, ülkemizde sektör standartlarının gelişim sürecine katkı sağlamaktadır. GÜSOD üyeleri; Bantaş Nakit ve Kıymetli Mal Taşıma ve Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Çetin Grup, Desmer Güvenlik Hiz. Tic. A.Ş., G4S Güvenlik Hizmetleri A.Ş., ISS Proser Koruma ve Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Loomis Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Securitas Güvenlik Hizmetleri A.Ş., TAV Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Tepe Savunma ve Güv. Sis. Sanayi A.Ş.’dir.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Özel güvenlik görevlileri zor şartlar altında çalışıyor

Özel güvenlik görevlileri zor şartlar altında çalışıyor!

Özel Güvenlik Sektörünün en köklü ve önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarından birisi olan Güvenlik Servisleri …