Son Dakika
Garanti BBVA’nın Yenilenebilir Enerji Sertifikası CK Enerji’den

Garanti BBVA’nın Yenilenebilir Enerji Sertifikası CK Enerji’den

Garanti BBVA’nın Yenilenebilir Enerji Sertifikası CK Enerji’den

 Garanti BBVA, CK Enerji’ye başvurarak Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) sahibi oldu. CK Enerji, Garanti BBVA’nın 2021 yılında 40 milyon kWh elektrik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından temin ettiğini sertifikalayacak.

Sürdürülebilir bir dünya için enerji tüketiminde mutlak karbon emisyonlarını engellemek için yenilikçi çalışmalar yapan Garanti BBVA, CK Enerji aracılığıyla Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) alan kurumlar arasına katıldı. Bu sertifika ile başta genel müdürlük binası olmak üzere veri merkezlerinde kullanılan elektriğin tamamı “yenilenebilir kaynaklardan” karşılanmış olacak.

40 MİLYON KWH ELEKTRİĞİN KAYNAĞI YENİLENEBİLİR OLACAK

Uluslararası kabul gören I-REC’i müşterileri için temin ettiklerini ifade eden CK Enerji Ticaret Müdürü Kıvanç Akyıldız, “CK Enerji olarak sağladığımız bu sertifika ile anlaşma dâhilindeki tüm tüketim noktalarında yeşil enerji kullanılacağını taahhüt etmiş oluyoruz. Banka, 2021 yılının tamamında 40 milyon kilovatsaatlik (kWh) elektrik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edecek. Üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesini ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlayan bu sistemin Türkiye genelinde giderek yaygınlaşması, yeşil enerjiyi her geçen gün daha da öne çıkarıyor. CK Enerji olarak bu süreçte müşterilerimizin yanında yer alarak çevresel sürdürülebilirlik politikalarına destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Garanti BBVA Yatırım Bankacılığı ve Finansman Direktörü Emre Hatem ise “Garanti BBVA olarak iklim değişikliğiyle artan riskleri azaltmayı hedefliyor, dünyaya ve geleceğe iyi bakmak için çalışıyoruz. Çevresel etkilerimizi yönetmek için 15 yılı aşkın süredir kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda, 2014 yılından bu yana yeni enerji yatırımlarında %100 yenilenebilir enerji projelerini finanse ediyoruz. 2015’te İklim Değişikliği Eylem Planımız’da taahhüt ettiğimiz Yeşil Ofis Standartları’nı geliştirerek mutlak emisyonlarımızı azaltacak çalışmalar yapıyoruz. Bu alandaki çalışmalarımız kapsamında 2020’de altyapısı müsait Garanti BBVA şube ve binalarında tüketilen elektrik için %100 Yenilenebilir Enerji Anlaşması gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl, 809 Garanti BBVA şubesi ve 46 binamızda, 73 milyon kWh’lık elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerjiden karşıladık. Böylece yaklaşık 2,2 milyon ağacın azaltabileceği sera gazı miktarına denk gelen 34.790 ton CO2 eşdeğeri karbon emisyonu engellenmiş olduk. I-REC sertifikası ile elektriğimizin yenilenebilir kaynaklardan karşılandığını kanıtlamış olduk. Gezegenimizin geleceği için faaliyetlerimizden kaynaklanan mutlak karbon emisyonlarımızı %75 azalttık ve kalan emisyonlarımız için karbon kredisi satın alarak karbon nötr banka olduk. Yenilikçi ve öncü çalışmalarımızla gezegenimizi korumaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

HER 1 MWH ELEKTRİK KARŞILIĞINDA SERTİFİKA OLUŞTURULUYOR

RECs International tarafından geliştirilen I-REC (Yenilenebilir Enerjisi Sertifikası), elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikasyon sistemini ifade ediyor. Güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biokütle gibi yenilenebilir enerji tesislerinde üretilen her 1 MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturuluyor.

I-REC sahibi olmak için belirli gereklilikleri yerine getiren üretim tesisleri, I-REC tarafından oluşturulan veri tabanına kaydolarak üretimlerine karşılık gelen yenilenebilir enerji sertifikalarını elde ederken elektrik üretim veya satış şirketleri de bu sertifikaları elektrikten ayrı olarak satma hakkına sahip olabiliyorlar. Yıllık tüketimi 1.200 kWh ve üzerinde olan serbest tüketicileri I-REC sertifikası için başvuru yapabiliyor.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Garanti BBVA, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın davetiyle Birleşmiş Milletler 26. İklim Değişikliği Konferansı’na katıldı

Garanti BBVA, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın davetiyle Birleşmiş Milletler 26. İklim Değişikliği Konferansı’na katıldı

Sürdürülebilir finansman konusunda sektörüne liderlik eden ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında önemli bir rol üstlenen Garanti …