Son Dakika
‘ENERJİ VE İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE PANDEMİ’NİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ ATLATIYORUZ’

‘ENERJİ VE İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE PANDEMİ’NİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ ATLATIYORUZ’

Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) sanayi üretimi verilerini açıkladı. Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 66 artarken, aylık yüzde 0,9 oranında bir düşüş gözlemlendi. Türkiye’nin öncü enerji firması Üçay Grup CEO’su Turan Şakacı TÜİK verileriyle ilgili, “Pandemi koşulları Elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörünü diğer sanayi kollarına nazaran daha az etkiledi. Yine de TÜİK verilerine bakarak pandeminin yarattığı olumsuz havanın dağılmaya başladığını, üretim rakamlarının normalleşmeye başladığını görüyoruz. Enerji sektörü ne koşulda olursak olalım işlemeye devam edecek bir sanayi kolu, enerji sektörü durursa, Türkiye durur” ifadelerini kullandı.

 Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) sanayi üretimi verilerini açıkladı. 2020 yılına kıyasla sanayi üretimi yüzde 66 artarken, aylık bazda yüzde 0.9’luk bir düşüş gözlemlendi 20 yılı aşkın tecrübesiyle mekanik ve endüstriyel mühendislik sektörünün önde gelen şirketlerini bünyesinde barından ÜÇAY Grup CEO’su Turan Şakacı, enerji üretimi, dağıtımı ve iklimlendirme sektörlerinin sanayi verilerini değerlendirdi.

“ENERJİ SEKTÖRÜ DURURSA, TÜRKİYE DURUR” 

Geçtiğimiz yıl pandemi kaynaklı sanayi üretiminde duraklamalar yaşandığını ifade eden Üçay Grup CEO’su Turan Şakacı, “Pandemi kaynaklı üretimdeki duraklamaların bu yıl azaldığını görüyoruz. Tam kapanma ve kısıtlama kararlarına rağmen sanayi sektörlerine tanınan izinler, üreticilerin ara vermeden çalışmasını sağladı. Rakamlarda gördüğümüz iyileşmenin sebebini bu şekilde açıklayabiliriz. Öte yandan pandeminin etkilerini enerji üretimi, dağıtımı ve iklimlendirme sektörlerinde diğer sektörlere nazaran daha az hissettik. Enerji sektörü ne koşulda olursak olalım işlemeye devam edecektir. Enerji sektörü durursa, Türkiye durur” ifadelerini kullandı.

“ENERJİ SEKTÖRÜNDE SANAYİ VERİLERİ YÜZDE 25,3 ARTTI” 

Enerji sektöründeki 2020 ve 2021 yılları arasındaki farkları ortaya koyan Turan Şakacı, “TÜİK verileri Nisan 2020 ile Nisan 2021 ayları arasındaki sanayi üretiminin yüzde 25,3 arttığını ortaya koyuyor. Pandeminin getirdiği belirsizliklerin ortadan kalkması ve enerji talebinin artışı, arz oluşturmak için yeni yatırımlar yapılmasına neden oldu. Yeni yatırımların, ertelenen yatırımlarla birleştiğini düşündüğümüzde TÜİK verilerindeki artışı açıklayabiliriz” şeklinde konuştu.

“EVLERDE GEÇİRİLEN ZAMAN İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNÜ OLUMLU ETKİLEDİ” 

İklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörünü değerlendiren Üçay Grubu CEO’su Turan Şakacı, “TÜİK verilerine göre, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe yüzde 24,7’lik bir üretim artışı yaşandı. Tam kapanma ve kısıtlamalar nedeniyle evlerinde normalden çok daha fazla zaman geçirmeye başlayan insanlar, evlerini daha konforlu hale getirmek için pandemi öncesinde yaptıkları harcamalardan daha fazlasını yaptı. Bunun etkilerini sanayi verilerinde de görüyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

Türkiye ekonomisi ihracatla büyüyor

Türkiye ekonomisi ihracatla büyüyor

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüdü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ikinci çeyreğine …