Son Dakika
DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 İLAÇ ŞİRKETİNDEN BİRİ OLAN TAKEDA 240. YILINI KUTLUYOR

DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 İLAÇ ŞİRKETİNDEN BİRİ OLAN TAKEDA 240. YILINI KUTLUYOR

Köklü ve güçlü geçmişin sağladığı deneyimi inovasyon odağı ile birleştirerek kendisini hastalara adayan Takeda; 240. yılında büyümeye doğru olan dönüşüm yolculuğunu hızlandırıyor.   

 

Japonya’da 1781 yılında Chobei Takeda I tarafından bir aile girişimi olarak kurulan Takeda, bugün global bir biyofarma lideri konumunda. Kendini dünya çapındaki insanlara “Daha Sağlıklı, Daha Parlak bir Gelecek” sunmaya adamış, hasta merkezli, değer tabanlı, AR-GE odaklı bir biyofarma şirketi olan Takeda, dünyanın en büyük ilk 10 ilaç şirketi arasında yer alıyor.

80’den fazla ülkede 50 bini aşan çalışanıyla, globalde odaklandığı onkoloji, nadir hastalıklar, nörobilim ve gastroenteroloji alanlarında yeni ürünler geliştirerek hastalarına kişiselleştirilmiş tedaviler sunan Takeda, Haziran ayında 240. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Takeda; 2009 yılından beri  200’ü aşkın çalışanıyla dünyada olduğu gibi Türkiye’de “Bütünlük, Dürüstlük, Adalet ve Azim” değerleriyle Hematoloji, Onkoloji, Nadir Genetik Hastalıklar, İmmünoloji ve Gastroenteroloji tedavi alanlarında hastaların hayatlarında fark yaratmak için çalışmalarını sürdürüyor. Değerlerine sıkı bir şekilde bağlı bir kurum kültürüne sahip olduklarını vurgulayan Takeda Genel Müdürü Şeyda Atadan Memiş“240. yıl dönümümüz; Takeda için dünya çapında milyonlarca hastaya yardım etme fırsatı veren tedavi seçeneklerini geliştirmesinde kritik bir dönüm noktası olarak tanımlanıyor. Çeyrek asıra yaklaşan mirasımızın verdiği güçle bundan sonra da hastaların hayatını kolaylaştırıcı tedavi yöntemleri geliştirmeye devam edecek, yenilikçi ürünlerimizi ve fark yaratan tedavi seçeneklerimizi dünya ile aynı anda Türk hastalarımıza da sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Dünyanın en iyi 10 yenilikçi şirketi arasında olan Takeda önümüzdeki 5 yıl içinde globalde 20 yeni ürün/ilaç lansmanı planlıyor. Dünya çapında 36 üretim tesisi ve 3 AR-GE merkezi olan Takeda, her yıl gelirinin 4,5 milyar dolarını AR-GE çalışmalarına ayırıyor.

Takeda 2009 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Geçen 11 sene boyunca faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de hastaların hayatlarını kolaylaştırma misyonu ile çalışmalarını sürdüren Takeda, 2020 yılında sektörün genel büyümesinden daha fazla bir büyüme sağladı ve bu başarısı ile Gelişen ve Büyüyen Pazarlar bölgesinde “En İyi Performans” ödülünü aldı.

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.