Son Dakika
DenizBank’tan 410 Milyon Dolarlık yeni sendikasyon kredisi ile ekonomiye taze kaynak

DenizBank’tan 410 Milyon Dolarlık yeni sendikasyon kredisi ile ekonomiye taze kaynak

Türkiye’de Çin Yuanı dilimi de içeren ilk işlem

 

DenizBank’tan 410 Milyon Dolarlık yeni sendikasyon kredisi ile ekonomiye taze kaynak

 

DenizBank, Dolar, Euro ve Çin Yuanı para birimlerinde 1 yıl vadeli toplam 410 Milyon Dolar tutarındaki sendikasyon kredisi ile ülke ekonomisine temin ettiği taze finansman kaynaklarına bir yenisini daha ekledi. Çin Yuanı dilimi içeren ilk Türk banka sendikasyonu olması açısından da önem taşıyan kredi, turizm, gemicilik, ihracata yönelik sanayi ve tarım başta olmak üzere müşterilerin dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullandırılacak. 

 

 

Emirates NBD Bank PJSC’nin aracı banka olduğu işlem, Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited ve ICBC Turkey Bank A.Ş. koordinatörlüğünde gerçekleşti.

 

İşlemin ardından DenizBank’ın sendikasyon kredilerinin büyüklüğü 1.3 Milyar Dolara ulaştı.

 

“Ülkemizin ekonomik kalkınmasına verdiğimiz destek artarak sürüyor”

 

Banka olarak Türkiye’nin geleceğine hizmeti esas sorumlulukları olarak gördüklerini belirten DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, ekonomimize katkı sağlayacak yeni kaynağı ülkemize getirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

 

Ateş şöyle devam etti; “Covid 19 salgınının küresel çapta yarattığı zorlu koşullara karşın seküritizasyon, sendikasyon ve diğer işlemlerimizle yılın ilk altı ayında toplamda 1 Milyar Dolar taze kaynağı uluslararası piyasalardan temin edebilmek,   Bankamız, sektörümüz ve ülke ekonomimizin gücünü ortaya koyması bakımından gurur verici.

 

410 Milyon Dolar tutarındaki bu sendikasyonumuzun öne çıkan bir özelliği de; Çin Yuanı cinsinden dilime sahip olması. Ülkemizde bir sendikasyon işleminde bu ilk kez gerçekleşiyor. Müşterilerimize farklı coğrafyalarda çözüm ortağı olmak ve dış ticaret finansmanı ihtiyaçlarına destek olmak uzun yıllardır önceliklerimiz arasında. Aynı desteği, Türkiye ile Çin arasında gelişen ilişkilere paralel olarak bu ülke ile iş yapan müşterilerimize de yoğunlukla vermekteyiz. Çin Yuanı cinsinden TCMB reeskont kredisini, yine 2017 yılında ilk kez kullandıran Türk Bankası DenizBank olmuştu. Önümüzdeki dönemde, Çin bağlantılı dış ticaretin finansmanına verdiğimiz desteği artırarak sürdüreceğiz.  Kredinin tüm taraflara hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum”.

 

hakkında Çağrı Karip

Genel Haber Editörü.

Ayrıca Kontrol Et

DenizBank ve bp’den üreticilere akaryakıtta sıfır faiz avantajı

DenizBank ve bp’den üreticilere akaryakıtta sıfır faiz avantajı

  DenizBank ve bp, 15 Ekim’e kadar Üretici Kart ile yapılacak akaryakıt alışverişlerinde 6 ay vade ve sıfır faiz sunan bir iş birliğine imza …